Czym jest employer branding i dlaczego go potrzebujesz?

Na współczesnym rynku pracy trwa zacięta walka, w której to kandydaci są górą. Pracodawcy prześcigają się, oferując coraz bardziej rozbudowane pakiety benefitów, które mają przyciągnąć do szeregów ich firmy prawdziwych ekspertów. Rzeczywistość jest jednak taka, że aplikantów na dane stanowisko, bardziej niż doraźne przynęty do firmy przyciąga jej wizerunek i panująca o niej opinia. Jak zatem skutecznie budować pożądany obraz organizacji i sprawić, by mówiono o niej jak najlepiej?

Czym jest employer branding?

W wykreowaniu pożądanego wizerunku Twojej firmy, pomoże Ci właśnie employer branding. To nic innego jak zaplanowane i systematyczne działania, dzięki którym firma zaczyna być postrzegana w kategoriach atrakcyjnego środowiska do rozwijania kariery zawodowej, możliwości i pasji pracownika. Employer branding to także w dużej mierze sztuka budowania relacji z byłymi, obecnymi i przyszłymi pracownikami, a także wszystkimi innymi osobami, które na co dzień funkcjonują w ekosystemie Twojej firmy (np. klienci, dostawcy, inne podmioty współpracujące z firmą).

Buduj markę pracodawcy

Obecnie, kiedy mamy do czynienia z rynkiem pracownika, employer branding szczególnie nabiera na znaczeniu. Osoby poszukujące pracy nie oczekują już jakiegokolwiek zatrudnienia spełniającego ich oczekiwania ekonomiczne. Chcą być częścią organizacji, w której będą dobrze się czuli, która wyznaje tożsame dla nich wartości. Pragną być jej ważną częścią, a nie tylko jednym z bezimiennych trybików, które łatwo i szybko można zastąpić. Wszystko to, potencjalnemu pracownikowi można zakomunikować właśnie poprzez działania employer brandingowe.

Jakie korzyści z tego płyną?

Właściwie prowadzone działania employer brandingowe mogą przynieść Twojej firmie wiele korzyści. Jeśli więc wciąż zastanawiasz się, czy warto inwestować w kształtowanie swojego wizerunku pracodawcy, to zobacz co możesz dzięki temu zyskać:

  • Przyciągniesz tych, na których naprawdę Ci zależy – jasno określony wizerunek, wartości i idee, którym hołduje Twoja firma, a nawet ukazanie atmosfery, która w niej panuje, mogą być skuteczniejsze niż najbardziej dopracowane ogłoszenie o pracę. Umiejętne wyeksponowanie wszystkich tych czynników sprawi, że na Twoją rekrutacyjną skrzynkę przestaną napływać przypadkowe, zupełnie niedopasowane do stanowiska zgłoszenia. Wręcz przeciwnie – CV będzie mniej, ale dzięki sprecyzowanemu obrazowi organizacji i oczekiwań względem kandydatów, przyciągniesz dokładnie tych, na których Ci zależy.
  • Będzie o Tobie głośno – zadowolony pracownik nie tylko nie postrzega swojego zajęcia w kategoriach smutnej konieczności podejmowania codziennego trudu pracy, ale chętnie chwali się innym czym się zajmuje, za co jest odpowiedzialny i z pasją opowiada o realizowanych projektach. Dbając o wewnętrzny employer branding wykształcasz sobie najlepszych ambasadorów marki pracodawcy – Twoich własnych pracowników. Ich opinia wyrażana na zewnątrz organizacji jest dla niej najlepszą reklamą i niejednokrotnie stanowi podstawę podjęcia decyzji potencjalnych pracowników o aplikowaniu na stanowisko w Twojej firmie.
  • Stworzysz zaangażowany i zgrany zespół – im bardziej atrakcyjna jest kultura danej organizacji, a pracownicy czują się w niej ważni i doceniani, tym bardziej zgrany i zaangażowany zespół budują. Zrozumienie, dobra współpraca pomiędzy pracownikami i przykładanie wagi do codziennych obowiązków to coś nie do przecenienia!
  • Dostaniesz szansę na nawiązanie nowych relacji biznesowych – nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale budowanie marki atrakcyjnego pracodawcy otworzy przed Tobą możliwości nawiązania nowych relacji biznesowych, a tym samym rozwijania firmy. Firma postrzegana jako atrakcyjny pracodawca, jawi się również jako atrakcyjny kontrahent. Wszak nikt inny nie wypełni lepiej powierzonych zadań, niż zaangażowany zespół wykwalifikowanych pracowników, którzy są zadowoleni z miejsca, w którym znajdują się na swojej zawodowej ścieżce.
O czym należy pamiętać planując i prowadząc działania employer brandingowe?

Choć każda ze strategii employer brandingowych będzie się od siebie różnić, ze względu na specyfikę Twojej firmy, to istnieją pewne uniwersalne filary, o które powinny opierać się Twoje działania. Oto najważniejsze z nich:

    • Prawda i tylko prawda – nie od dziś wiadomo, że kłamstwo ma krótkie nogi. Środowisko prędzej niż myślisz zweryfikuje kształtowany przez Ciebie wizerunek firmy, zwłaszcza jeśli będzie on oparty na fałszywych informacjach. Pamiętaj, że prawda sama się obroni, a mijanie się z nią nie jest tego warte. Raz powstałą na wizerunku firmy skazę naprawdę trudno wymazać.
    • Promuj się w nowych mediach – jeśli zależy Ci na budowaniu młodego, ambitnego i dobrze wykwalifikowanego zespołu, kandydatów szukaj przy pomocy kanałów, z których na co dzień korzystają. Zamiast tradycyjnych ogłoszeń o pracę postaw na rekrutację przy użyciu platform mediów społecznościowych lub zdobywających ostatnio coraz większą popularność botów. Dzięki temu możesz być pewien, że Twoja oferta nie przejdzie niezauważona, a aplikanci docenią innowacyjność Twojej organizacji i to, że naprawdę idzie z duchem czasu.
    • Wyeksponuj swoją unikatową wartość – w employer brandingu, niezwykle ważna jest EVP, czyli Employer Value Proposition. To unikatowe wartości, bądź skojarzenia z Twoją firmą, które w sposób pozytywny najskuteczniej wpływają na kandydatów, którzy zdecydują się ubiegać o pracę w Twojej firmie. EVP to powód, dla którego najlepsi mają pracować dla Ciebie, nie dla innych. Zastanów się zatem, co najbardziej wpływa na atrakcyjność Twojej firmy jako pracodawcy i śmiało komunikuj to w swoich przekazach.
    • Bądź kreatywny – pamiętaj, że trzeba się wyróżnić bo to jest kluczem do sukcesu. Szukaj więc niestandardowych sposobów na zaprezentowanie walorów Twojej firmy i zaangażowanie odbiorców.

Employer Branding – chatbot

górnicza agencja kreatywna

WUNDERTEAM to agencja reklamowa z Katowic! Fedrujemy insighty, żeby tworzyć gryfne kampanie reklamowe! “Oko sztajgra” widzi ostrzej!

Masz BRIEF?
Chytomy sie za ta robota!

Napisz do Nadsztygara!

Manifest WUNDERTEAM

Wierzymy w górniczy etos, bo na grubie (w kopalni) człowiek uczył się porządku i dokładności. Fedrujemy insighty, żeby tworzyć gryfne kampanie reklamowe!

Pomagamy firmom, organizacjom wydobyć często głęboko zakopane pokłady kreatywności. Pomagamy też innym agencjom reklamowym wykonując za nich „czarną robotę”!

W kampaniach wykorzystujemy filozofię Social Media First gdzie kamieniem węgielnym jest “gen społecznościowy”. Do „czarnej marketingowej roboty” mamy gryfną górniczą załogę i fedrujemy w dzień i w nocy!

Napisz do nas!