Zawód: prelegent, czyli chop/frela co fest dużo gada!

Każdy, kto choć raz stanął przed wyzwaniem wygłoszenia publicznego wystąpienia, wie jak wielkie jest to wyzwanie. W tej dziedzinie, tak jak zresztą w wielu innych, praktyka czyni mistrza. Dla mnie, prowadzenie różnego rodzaju warsztatów, prelekcji i prezentacji, to chleb powszedni. Właśnie dlatego dziś chciałem podzielić się z Tobą moimi sprawdzonymi poradami i polecić Ci gadżet, bez którego dziś właściwie nie wyobrażam już sobie przemawiać przed zgromadzoną publicznością. Mam nadzieję, że moje rady będą dla Ciebie przydatne, bez względu na to, czy swoje pierwsze wystąpienie masz jeszcze przed sobą, czy jesteś starym wyjadaczem szukającym sposobów na wzbogacenie swojego warsztatu prelegenta.

Zaplanuj swoje wystąpienie

Podstawą każdego udanego wystąpienia, jest dobry plan. To od niego wszystko się zaczyna i stanowi on fundament decydujący o powodzeniu wszystkich Twoich dalszych działań. Mając precyzyjnie określony temat, który chcesz poruszyć daj sobie trochę czasu na swobodne przemyślenia i przyjrzyj mu się z każdej strony. Staraj się myśleć nieszablonowo i omów zagadnienie w jak najmniej oczywisty sposób. Dzięki temu, zyskasz większą szansę na to, że Twoja prezentacja zaintryguje odbiorcę, skłoni go do refleksji i zadawania pytań, a co najważniejsze – zostanie na długo zapamiętana.

Jeśli to możliwe, postaraj poznać się swoich odbiorców, zanim jeszcze zasiądą przed Tobą na widowni. Tylko takie podejście pozwoli Ci precyzyjnie dopasować treści do aktualnego poziomu ich wiedzy. Zastanów się, jakie są ich oczekiwania, czego Ty jako ekspert możesz ich nauczyć i jakim językiem przekazać im tę wiedzę. Następnie zanotuj sobie wszystkie zagadnienia, które chcesz poruszyć i stwórz ramowy plan prezentacji. Wszystkie te czynności związane z planowaniem pozwolą Ci jak najlepiej przeprowadzić Twoje wystąpienie.

Dobrze zaprezentuj siebie i swoją wiedzę

Przyszedł czas stworzenia prezentacji multimedialnej, a Ty poruszasz się jak dziecko we mgle i nie wiesz od czego zacząć? Spokojnie, nie taki diabeł straszny jak go malują. 

Zacznij od wybrania najlepszego narzędzia, czyli programu, który pomoże Ci przygotować prezentację. Do najpopularniejszych rozwiązań tego typu należą oczywiście stary, dobry PowerPoint, Keynote i Prezi. Wszystkie oferują przydatne rozwiązania zarówno dla początkujących użytkowników, jak i tych którzy oczekują bardziej zaawansowanych funkcji. Gdy przystąpisz już do tworzenia swojej prezentacji, koniecznie skorzystaj z tych rad:

  • Omijaj gotowe szablony– wspomniane przeze mnie programy oferują bazę szablonów do natychmiastowego użycia. Ja jednak odradzam Ci wybór tej drogi na skróty. Lepiej włożyć trochę więcej wysiłku i stworzyć własny unikatowy szablon prezentacji, który będzie Ci służył podczas wszystkich Twoich wystąpień. Zadbaj o to, by był prosty, uniwersalny (dzięki temu łatwo będzie Ci go zaadaptować do różnych tematów wystąpień) i by w jasny sposób nawiązywał do estetyki reprezentowanej przez Ciebie czy Twoją organizację (kolorami, ekspozycją logo, kompozycją). Dzięki temu wyróżnisz się i będziesz inny niż wszyscy inni!
  • Zanim przejdziesz do sedna, krótko się przedstaw –pamiętaj, że jeśli odpowiednio wyeksponujesz swoje kompetencje, publiczność przekona się że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Dzięki temu właściwa część Twojej prezentacji przyciągnie jeszcze większą uwagę. Zachowaj jednak zdrowy balans! Nie popadaj w samozachwyt i streść się z autoprezentacją w kilku zdaniach, tak by już na wstępie nie zanudzić słuchaczy.
  • Mniej opisuj, więcej pokazuj – niestety, często podczas różnego rodzaju prezentacji można zaobserwować slajdy wręcz przeładowane treścią. Duża ilość tekstu, zapisanego mikroskopijną czcionką na pewno zniechęci odbiorców do zagłębiania się w omawiane przez Ciebie zagadnienie. Jak wiadomo, jeden obraz może powiedzieć więcej niż tysiąc słów. Postaw zatem na infografiki, wykresy, grafy a także kontekstowe filmiki, czy nawet gify o zabawnym charakterze. To pozwoli Twojej publiczności na stuprocentowe skupienie uwagi przez cały czas wystąpienia.
  • Wykorzystaj potęgę liczb – ludzie kochają liczby, bo wymiernie pokazują wielkość danego zjawiska. Śmiało wykorzystaj je w swojej prezentacji! Wyniki badań, statystyki czy sondaże przedstaw w atrakcyjnej formie. Z niczym nie należy jednak przesadzać – nie zarzucaj odbiorcy nadmierną ilością tego typu danych. Stosuj liczby raczej na zasadzie podparcia Twoich tez i zapadających w pamięć wyróżników.
  • Pamiętaj, że liczy się jakość, a nie ilość – chcesz pobić wszystkich innych prelegentów ilością slajdów w Twojej prezentacji? Takie myślenie to błąd! Po pierwsze pamiętaj, że nie cyfrowa forma prezentacji a Ty i Twój wywód grają główne skrzypce podczas wystąpienia. Slajdy mają być tylko podparciem dla Ciebie i urozmaiceniem dla publiczności. Umieść na nich tylko najważniejsze i najbardziej zapamiętywalne tezy. Dostosuj ich ilość, do czasu który masz na swoją prelekcję.
  • Wyprzedź ewentualne pytania – na etapie tworzenia prezentacji wczuj się na chwilę w rolę swoich odbiorców i spróbuj znaleźć pytania, które mogą Ci być zadane podczas Twojego wystąpienia. Dzięki temu, zyskasz pewność że jesteś przygotowany na wszystko, pozbędziesz się ewentualnych nieścisłości w opracowanym przez siebie materiale, a także będziesz sprawnie i wyczerpująco odpowiadać na pytania zgromadzonych.
    ‎‎
  • Zapanuj nad niewerbalnymi środkami przekazu – czy wiesz, że mowa niewerbalna jest odpowiedzialna za ponad 50% komunikatu, który przekazujesz drugiej osobie? Liczy się nie tylko to co mówisz, ale też to co przekazujesz przy pomocy gestów i swojej mimiki. By jak najlepiej wypaść na scenie, dobrym pomysłem jest wcześniejsze przećwiczenie całego wystąpienia w domu przed lustrem.

Skorzystaj z przydatnych gadżetów

W moim przypadku, gadżetem bez którego nie ruszam się  na żadne wystąpienie jest pilot do prezentacji. Na rynku jest wiele tego typu urządzeń na każdą kieszeń, które oferują różnego rodzaju funkcjonalności. Jeśli Twoja zawodowa codzienność również opiera się w głównej mierze na  prowadzeniu prelekcji i warsztatów, a aktualnie jesteś na etapie poszukiwań pilota do zadań specjalnych, to zdecydowanie polecam Ci urządzenie Logitech Spotlight. 

Mam przyjemność używać go już od dłuższego czasu i dość dobrze zdążyłem poznać jego możliwości. Przy pierwszym kontakcie z tym gadżetem w oczy rzuca się wysokiej jakości estetyka wykonania i jego ponadczasowy, prosty design. Pilot jest niewielki, dyskretny i naprawdę dobrze leży w dłoni. Logitech Spotlight posiada zaledwie trzy główne klawisze sterowania. Może się to wydawać mało, jednak przy odpowiednim przypisaniu funkcji do przycisków i wykorzystaniu kombinacji kliknięć, daje to naprawdę wiele możliwości. Poza klasycznymi funkcjami przełączania slajdów możesz regulować głośność, czy nawet całkowicie wyłączyć ekran. Zaawansowana funkcja wskaźnika, pozwala zwracać uwagę na konkretne elementy i w razie potrzeby je powiększać. 

Korzystając z tego prezentera, możesz zapomnieć o zegarku i ciągłym kontrolowaniu tego, ile jeszcze minut Ci pozostało. Po wcześniejszym zaprogramowaniu, Logitech Spotlight sam przypomina o upływie wyznaczonego czasu poprzez delikatną wibrację.

Zastanawiasz się, jak prezentują się kwestie techniczne i parametry tego urządzenia? Logitech Spotlight jest kompatybilny z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi (Windows, iOS). Łączy się z komputerem przy pomocy technologii Bluetooth, a jego zasięg to nawet 30 metrów! Pilot ten, będzie dla Ciebie idealnym wyborem, jeśli cenisz sobie wygodę, a przy tym nie jest Ci obojętny los naszej planety. Posiada wbudowany energooszczędny akumulator, który po pełnym naładowaniu umożliwia korzystanie z urządzenia przez blisko trzy miesiące.

Wszystko to sprawia, że Logitech Spotlight jest gadżetem idealnym dla zawodowych prelegentów i z pełnym przekonaniem mogę Ci go polecić!

Mam nadzieję, że już niebawem wykorzystasz moje porady w praktyce. Życzę Ci, by dzięki nim Twoje wystąpienie zebrało gromkie oklaski i przyniosło Ci mnóstwo komplementów ze strony odbiorców. Masz jakieś własne rady którymi chciałbyś podzielić się z innymi? Koniecznie daj nam o nich znać w komentarzu!