Jak pozyskać pracowników dzięki chatbotom? Employer branding 2018!

Czatbot

[grid number=”8″ class=”big”]Chatbot dla emloyer branding
Employer branding i proces rekrutacyjny, bez względu na wielkość firmy i branżę, jest bardzo skomplikowanym i wamagającym przedsięwzięciem. Możemy to zauważyć zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Naprawdę należy włożyć wiele wysiłku, by zatrudnić wykwalifikowanego fachowca. Wydawałoby się, że w takim przypadku nic nie sprawdzi się od doświadczonego HR-owca. To jednak błędne myślenie, bo coraz większą konkurencję dla specjalistów do spraw rekrutacji zaczynają stanowić… chatboty.

Employer branding – Jak działają chatboty dedykowane do rekrutacji?

W ostatnim czasie różnego rodzaju chatboty stały się niemal wszechobecne. Nic w tym dziwnego, ponieważ stanowią one niezwykły krok w toku ewolucji automatyzacji. Boty rekrutacyjne to aplikacje przeznaczone do naśladowania ludzkich umiejętności konwersacyjnych podczas procesu rekrutacji. Można w nich odnaleźć podobieństwo do wirtualnych asystentów takich jak Alexa czy Siri. Tak jak one wykorzystują technologię sztucznej inteligencji, polegającą na przetwarzaniu języka naturalnego aby zrozumieć wiadomości danej osoby i wiedzieć w jaki sposób sformułować odpowiedź. Tego typu chatboty doskonale funkcjonują z różnymi platformami i rozwiązaniami technicznymi, takimi jak mailing, SMS, media społecznościowe czy aplikacje do prowadzenia konwersacji (np. Slack). Chatboty naśladują zdolności konwersacyjne człowieka, dzięki temu że są zaprogramowane do rozumienia języka pisanego oraz mówionego i poprawnie reagują na zadawane pytania, czy wydawane polecenia.

W czym może pomóc Ci chatbot?

Chatboty to narzędzie przyszłości doskonale sprawdzające się w zakresie komunikacji z klientem. Ale nie tylko. Choć technologia chatbotów nieustannie znajduje się w fazie rozwoju, jej twórcy już znaleźli sposoby na wdrożenie jej w różnych branżach, w tym w branży rekrutacyjnej.

Oto tylko niektóre aspekty procesu rekrutacyjnego, które przebiegają łatwiej i sprawniej właśnie dzięki chatbotom:
Selekcja – to wstępna i podstawowa część procesu rekrutacyjnego, która zazwyczaj zajmuje bardzo dużo czasu. W odpowiedzi na ogłoszenie, do firmy spływają dziesiątki, a czasem nawet setki CV, których przeanalizowanie i sortowanie może zająć długie godziny. Odpowiednio skonfigurowany chatbot, pomoże Ci zaoszczędzić czas i zakwalifikować do drugiego etapu tylko najbardziej wartościowych kandydatów.

Planowanie rozmowy kwalifikacyjnej – gdy kandydat przejdzie pomyślnie etap selekcji CV, rozmowa kwalifikacyjna, może zostać automatycznie zaplanowana właśnie dzięki chatbotowi

Odpowiadanie na pytania kandydatów – nawet w przypadku najbardziej szczegółowo opracowanego ogłoszenia dotyczącego rekrutacji na konkretne stanowisko, w głowach kandydatów mogą zrodzić się różne pytania. W przypadku braku przystępnego kanału komunikacji, kandydat który nie ma możliwości rozwiania swoich wątpliwości, może nawet zrezygnować z ubiegania się o dane stanowisko. Boty dysponujące sztuczną inteligencją i dostępem do niezbędnych danych, nie tylko rozumieją pytania ale również potrafią formułować logiczne odpowiedzi, za pomocą algorytmów uczenia maszynowego.

Budowanie atrakcyjnej marki pracodawcy – wiele osób poszukujących pracy narzeka, że po wysłaniu swojej aplikacji w zasadzie nie wiedzą co dalej się z nią dzieje. Wyniki badania “Candidate experience 2017” przeprowadzonego przez eRecruiter i Koalicję na rzecz Przyjaznej Rekrutacji pokazują, że aż 79% osób starających się o pracę, ma poczucie że nikt nawet nie zapoznał się z ich aplikacją. Często odpowiedź ze strony potencjalnego pracodawcy nadchodzi dopiero wtedy, gdy kandydat ma zostać zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Tymczasem, bot z łatwością może rozwiązać problem niespójnej komunikacji na linii rekruter – kandydat. Odpowiednio skonfigurowany chatbot, może wysyłać wiadomości potwierdzające otrzymanie zgłoszenia aplikacyjnego, podziękowania za udział w rekrutacji w przypadku osób, które nie przeszły do kolejnego jej etapu, a w dłuższej perspektywie również powiadomienia o kolejnych naborów do szeregów firmy. Wszystko to sprawia, że kandydaci czują się szacunek i zainteresowanie ze strony potencjalnego pracodawcy. Pozwala to im poczuć się czymś więcej niż kolejnym anonimowym człowiekiem starającym się o stanowisko i buduje w ich oczach pozytywny wizerunek marki pracodawcy.

Jeśli zatem zdecydujesz się wykorzystywać chatboty w procesie rekrutacyjnym prowadzonym przez Twoją firmę, zaoszczędzisz czas, pieniądze i polepszysz wizerunek swojej marki w oczach potencjalnych pracowników.

Najważniejsze wyzwania

Choć wszystko to brzmi prosto i wydaje się, że współczesny rynek jest gotowy na szeroką adaptację tego typu rozwiązań, to istnieją pewne wyzwania związane z wykorzystywaniem chatbotów w procesach rekrutacyjnych. Do najważniejszych z nich należą:
Nieustandaryzowany sposób konstruowania wiadomości – każdy z nas jest odrobinę inny i każdy w nieco odmienny sposób wyraża swoje myśli i buduje komunikaty tekstowe. Wykorzystywanie wyrażeń pochodzących ze slangu, regionalizmów, emoji oraz form skrótowych sprawia, że niezwykle trudno jest zaprogramować chatbota, który zrozumie każdą konstrukcję gramatyczną i odmianę każdego słowa.

Problem człowieczeństwa chatbota – trwa nieustanna debata dotycząca tego, jak bardzo “ludzkie” powinny być chatboty. Większość użytkowników twierdzi, że boty nie powinny mieć zbyt robotycznego i neutralnego charakteru, ponieważ to wiąże się z niskim poziomem wygody użytkowania. Z drugiej strony niektórzy twierdzą, że nie powinniśmy aspirować do tworzenia chatbotów, które będą wręcz nie do odróżnienia od żywej istoty siedzącej gdzieś daleko, po drugiej stronie ekranu. Złotym środkiem wydaje się być tu kompromis, polegający na nadaniu chatbotowi tylko niektórych ludzkich cech, jak np. poczucie humoru.

Nieprzewidywalne reakcje użytkowników chatbota – choć różnego rodzaju badania i branżowe ankiety wskazują, że kandydaci mają pozytywne nastawienie do interakcji z botami, to w rzeczywistości ciężko przewidzieć reakcje takich osób w trakcie faktycznej rozmowy. Pewnym natomiast jest, że w dużym stopniu będą one zależeć od tego, jak precyzyjnie chatbot będzie odpowiadał na ich pytania, a także czy dostarczy im dodatkowych informacji na temat ich podania o pracę.
[/grid]

[grid number=”4″ class=”big” last=”true”]

górnicza agencja kreatywna
górnicza agencja kreatywna!

Manifest WUNDERTEAM

[tabs width=”100%”]
[tab title=”My” active=”true” align=”center”]

Wierzymy w górniczy etos, bo na grubie (w kopalni) człowiek uczył się porządku i dokładności. [highlight]Fedrujemy insighty, żeby tworzyć gryfne[/highlight] kampanie reklamowe!

[/tab]
[tab title=”Robota” align=”center”]

Pomagamy firmom, organizacjom wydobyć często głęboko zakopane pokłady kreatywności. Pomagamy też innym agencjom reklamowym wykonując za nich „czarną robotę”!

[/tab]
[tab title=”Dinks” align=”center”]

W kampaniach wykorzystujemy filozofię Social Media First gdzie kamieniem węgielnym jest “gen społecznościowy”. Do „czarnej marketingowej roboty” mamy gryfną górniczą załogę i fedrujemy razem od świtu do świtu! To sprawia, żę jesteśmy prawdopodobnie najlepszą agencją reklamową “pod ziemią”!

[/tab]
[/tabs]

Napisz do nas!
[/grid]
[clear]

You May Also Like