“Do siego roku” czy “dosiego”?

2018
2018

[grid number=”7″ class=”big”]
Zacznijmy od najważniejszego! Życzmy Wam do siego roku. A teraz kilka słów na temat “poprawnej polszczyzny oraz wspominki, jak to dawniej na Ślonsku bywało.

Dosiego Gate

Docenimy dobre intencję tych błądzących, którzy życzą bliskim “dosiego roku”, ale nie jest to forma poprawna. Skąd się pojawiała pisownia łączna? Zaraz wyjaśnimy.

Od zawsze reklama miała olbrzymi wpływ na jezyk potoczny. O ile pewne rzeczy łatwiej ukryć w słowie mówionym to słowo pisane szybko błędy wszelakie demaskuje. Tak też jest w tym przypadku. O ile Persil to nazwa handlowa pierwszego na świecie proszku do prania, który powstał w 1907r. Za ojców “Dosiego roku” przyjmuje się speców od reklamy pracujących dla marki Dosia. Reklama pojawiła się w telewizji w latach 90tych i na temten czas telewizja miała tak silny wpływ na kulture, że określenie na dłużej zagościło w naszym języku.

Istniej jednak też pewna kontrteoria, która mówi, że Dosia to Dorota, która dożyła sędziwego wieku. W związku z tym “Dosiego roku” to coś w rodzaju żyj nam co najmniej tyle lat co Dorota.

Życzymy Wam “Do siego roku 2018”

Kiedyś były to życzenia świąteczne, które oznaczały: “Oby Bóg dał doczekać nam do siego roku”. Czyli innymi słowy, aby w zdrowiu doczekać roku, który za kilka dni nadejdzie. Jak wyglądały Ślonskie powinszowania i jak fajrowało się downij “sylwestra”? Z felietonu Marka Szołtyska możemy się dowiedzieć, że:

“Eli na Ślonsku fajrowało się downij “sylwestra”? Niy za fest, bo piyrwy Ślonzoki na Godnie Świnta fajrowały łod Wilije aże do Trzech Kroli” – czyli 13 dni. Po takim maratonie sił już brakowało. W Sylwestra szło się za to do kościoła na mszę a później znajomym robiło kawały. Za wszystko obwiniany był później “Stary Rok”!

Jak wyglądały Ślonskie powinoszowania?

“Winszujymy Wom Szczynścio, Zdrowio, błogosławiyństwa Bożego łod Ponboczka miłego na tyn Nowy Rok, na powszystkie lata, póki żyć bydziecie, a po śmierci Królestwa Niybieskigo!

Niych na codziyn i łod świynta, gymba byndzie uśmiychniynta,
Do Siego Roku życzy WUNDERTEAM!

We wpisie wykorzystano fragment felietonu, który w całości znajduje się tutaj
[/grid]

[grid number=”5″ last=”true”]

2018
2018
górnicza agencja kreatywna
górnicza agencja kreatywna!

Manifest WUNDERTEAM

[tabs]
[tab title=”My” active=”true” align=”center”]

Wierzymy w górniczy etos, bo na grubie (na kopalni) człowiek uczył się porządku i dokładności. Jesteśmy górniczą załogą, która [highlight]gra zespołowo[/highlight] i “fedruje” w dzień i w nocy!

[/tab]
[tab title=”Robota” align=”center”]

[highlight]Fedrujemy insighty, żeby tworzyć gryfne[/highlight] kampanie reklamowe! Pomagamy firmom, organizacjom, marką osobistym wydobyć często głęboko zakopane pokłady kreatywności. Pomagamy też innym agencjom reklamowym jako podwykonawcy odwalając „czarną marketingową robotę”!

[/tab]
[tab title=”Dinks” align=”center”]

W kampaniach wykorzystujemy autorską filozofię Social Media First, którą stworzyliśmy w oparciu o własne doświadczenia (również popełnione błędy). Jej kamieniem węgielnym zawsze jest [highlight]gen społecznościowy[/highlight]. Chcesz się dowiedzieć czym jest?

[/tab]
[/tabs]

Napisz do nas!
[/grid]
[clear]

You May Also Like