Oko byka, czyli narzędzia strategii marki!

Oko Sztygara

Bryle to po Śląsku okulary. Ich budowa jest prostsza od budowy cepa. Ma dwa elementy. Oprawka i soczewka. Jak można odnieść to do klasycznej koncepcji Kotlera “Bulls eye”? Jest jej prostszą wersją! Opisuje problem, który produkt lub usługa mają rozwiązać oraz interfejs użytkownika.

W kotlerowskiej koncepcji nie ma mniej ważnych obszarów. Każdy z nich ogrywa ważna rolę w pozycjonowaniu marki. Mantra marki to nic innego jak pewne skojarzenie, które uruchamia automatyzmy w naszych mózgach.

RTB (Reason to Believe) jest czynnikiem różnicującym produkt, czy też usługę od konkurencji. Czy RTB może opierać się tylko na komunikacji i nie mieć poparcia w produkcie. W dzisiejszych czasach to częsta sytuacja. Produkt łatwo skopiować i o przewadze konkurencyjnej decyduje wtedy głównie mantra, czyli zawłaszczanie sobie pewnych skojarzeń przez markę. Najlepsze przykłady to KitKat – przerwa, Volvo – bezpieczeństwo, Actimel – odporność, Media Expert – włączamy niskie ceny czy Red Bull, który dodaj skrzydeł.

Oko sztygara
Katowice – Spodek
You May Also Like