Smog Free Tower – Fabryka czystego powietrza #HejtujeSmog

[grid number=”8″ class=”big”]
Hejtuj smog! Wyrosła jak z podziemi, w centrum najbardziej zanieczyszczonego polskiego miasta. Minimalistyczna konstrukcja od 15 lutego przyciąga spojrzenia przechodniów odwiedzających krakowski Park Jordana. [highlight]Smog Free Tower[/highlight] – bo o niej mowa – jest owocem artystycznego manifestu, który zwraca uwagę na problem smogu i w realny sposób poprawia jakość powietrza.

Smog a sztuka oddychania

Instalacja Smog Free Tower, powstała z inicjatywy Daana Roosegaarde – holenderskiego artysty, innowatora i inicjatora wielu ważnych projektów społecznych. Roosegaardeowi przyświeca idea rozwiązywanie istotnych społecznie problemów, poprzez tworzenie inteligentnych i wytrzymałych prototypów, namacalnie wpływających na poprawę codziennej egzystencji. Wieża antysmogowa została zaprezentowana światu po raz pierwszy we wrześniu 2015 roku, kiedy to stanęła przy jednej z ulic Rotterdamu.

Rok później Smog Free Tower znalazła swoje miejsce w Pekinie, który znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Teraz przyszedł czas na nasz, polski Kraków. Instalacja Roosegaardea ma siedem metrów wysokości i jest gigantycznym plenerowym oczyszczaczem powietrza. [highlight]W ciągu godziny może oczyścić ze szkodliwych pyłów 30 000 metrów sześciennych tego czym oddychamy.[/highlight] Smog Free Tower wykorzystuje innowacyjny sposób jonizacji, w efekcie czego w promieniu 25 metrów od obiektu, można oddychać nawet o 75% czystszym powietrzem.

To jednak nie jedyny aspekt ekologiczny, którym cechuje się to urządzenie. Drugą bardzo istotna kwestią jest jego energooszczędność. Do skutecznego działania, Smog Free Tower pobiera nie więcej energii niż zwykły domowy boiler do ogrzewania wody. Projekt wieży antysmogowej holenderskiego artysty konstruktora, sfinansowany został za sprawą zbiórki crowdfundingowej przeprowadzonej na portalu kickstarter.com.

Klejnot próby PM10

Serca fanów oryginalnych ozdób zdobywa wytwarzana na Śląsku biżuteria z węgla. Mało kto wie jednak, że podobne błyskotki można wytworzyć ze smogu. Szkodliwe pyły wychwytywane przez mechanizmy Smog Free Tower, są wykorzystywane do produkcji pierścionków i spinek do mankietów. Smog Free Rings i Smog Free Manchetknopens, przekazywane są darczyńcom, którzy podczas akcji crowdfundingowej wsparli projekt znaczącymi kwotami.

[highlight]Aby wytworzyć jeden pierścionek, wystarczy przefiltrować 1000 metrów sześciennych powietrza[/highlight], a tak uzyskany materiał sprasować na kształt kostki imitującej ozdobny kamień. Pomysł na stworzenie biżuterii z cząsteczkami smogu ma uzmysłowić, że coś co na co dzień jest nieuchwytne dla naszych oczu istnieje naprawdę. Co więcej przy odrobinie wysiłku i zaangażowania, można przekształcić zanieczyszczenia na prawdziwe dzieła sztuki użytkowej, przypominające ich właścicielom, że warto walczyć o każdy oddech pełną piersią.

Wieża w Mieście Królów

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego Smog Free Tower stanęła akurat w Krakowie i to w zielonych płucach tego miasta, którymi jest Park Jordana. Przecież podobne problemy mają inne polskie aglomeracje z Katowicami, Wrocławiem, czy Stolicą na czele. Stało się tak jednak nie przez przypadek. [highlight]W stolicy Małopolski smog panuje aż przez 165 dni w roku[/highlight], a średnie roczne stężenie pyłu PM10 wynosi 56,7 [µg/m3], podczas gdy dopuszczalna wartość to 40 [µg/m3].

Wieża antysmogowa znalazła swoje miejsce akurat w centrum ponad dwudziestohektarowego parku miejskiego. Ma poprawić jakość powietrza w przestrzeni publicznej, z której codziennie korzysta olbrzymia ilość osób spacerujących i uprawiających różne sporty. Sam park – mimo, że pełno w nim drzew i innych roślin produkujących życiodajny tlen – usytuowany jest na samym dnie niecki krakowskiej, w której gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń.

Wystawa Odetchnij czystym powietrzem, w ramach której Smog Free Tower oczyszcza krakowskie powietrze, [highlight]potrwa do 26 kwietnia 2018 roku.[/highlight] Pozostaje mieć nadzieję, że do tego czasu pogoda będzie już łaskawa i zakończy się sezon grzewczy, co choć w niewielkim stopniu poprawi jakość powietrza, którym oddychamy.

[/grid]

Smog

[grid number=”4″ class=”big” last=”true”]

Krakowski smog

górnicza agencja kreatywna
górnicza agencja kreatywna!

Manifest WUNDERTEAM

[tabs width=”100%”]
[tab title=”My” active=”true” align=”center”]

Wierzymy w górniczy etos, bo na grubie (w kopalni) człowiek uczył się porządku i dokładności. [highlight]Fedrujemy insighty, żeby tworzyć gryfne[/highlight] kampanie reklamowe!

[/tab]
[tab title=”Robota” align=”center”]

Pomagamy firmom, organizacjom wydobyć często głęboko zakopane pokłady kreatywności. Pomagamy też innym agencjom reklamowym wykonując za nich „czarną robotę”!

[/tab]
[tab title=”Dinks” align=”center”]

W kampaniach wykorzystujemy filozofię Social Media First gdzie kamieniem węgielnym jest “gen społecznościowy”. Do „czarnej marketingowej roboty” mamy gryfną górniczą załogę i fedrujemy razem od świtu do świtu! To sprawia, żę jesteśmy prawdopodobnie najlepszą agencją reklamową “pod ziemią”!

[/tab]
[/tabs]

Napisz do nas!
[/grid]
[clear]

You May Also Like