Wskaźnik ROI – jak mierzyć zwrot z inwestycji?

ROI jest najważniejszym wskaźnikiem rentowności prowadzonych działań marketingowych. Pozwala poznać zysk z poniesionej inwestycji w marketing. Mówiąc najprościej – jest to stosunek przychodów do wydatków na marketing.

ROI
Return on Investment

Najważniejszą funkcją marketingu jest dodawanie wartości. Mówimy tutaj zarówno o wartości wymiernej, materialnej jak i emocjonalnej.

Poszukiwanie odpowiedzi na egzystencjalne pytanie: ile zarobimy na 1 złotówce zainwestowanej w działania marketingowe jest kluczowe dla wielu przedsiębiorców, co jest bardzo słuszne.

Niestety, jak mawiają klasycy: “wszystko wpływa na wszystko”. Wyodrębnienie wszystkich składowych, które wpływają na decyzje zakupowe jest bardzo trudne. Nowe opakowanie, influencer promujący produkt, czy polecający go nam znajomy – to wszystko może mieć wpływ. Jeśli zaiwestujemy 100 tys. złotych w promocje pruduktu, ale nie zadbamy o jakość obsługi i doświadczenie Klienta, bo np. część pracowników nie będzie odpowiednio przeszkolona, to o ROI będziemy mogli pomażyć.

Teoretycznie łatwiejsze wydaje się zmierzenie ROI dla firm, które opierają swoje istnienie głównie o działania online. Teoretycznie, bo przecież o produktach rozmawia się nie tylko w internecie, ale lubimy dyskutować o zakupach również w świecie offline. Liczba produktów stale rośnie, więc potrzeba coraz więcej mikroelementów, żeby doprowadzić do sprzedaży.

You May Also Like