Wskaźnik ROI – jak mierzyć zwrot z inwestycji?

ROI jest najważniejszym wskaźnikiem rentowności prowadzonych działań marketingowych. Pozwala poznać zysk z poniesionej inwestycji w marketing. Mówiąc najprościej – jest to stosunek przychodów do wydatków na marketing.

ROI
Return on Investment

Najważniejszą funkcją marketingu jest dodawanie wartości. Mówimy tutaj zarówno o wartości wymiernej, materialnej jak i emocjonalnej.

Poszukiwanie odpowiedzi na egzystencjalne pytanie: ile zarobimy na 1 złotówce zainwestowanej w działania marketingowe jest kluczowe dla wielu przedsiębiorców, co jest bardzo słuszne.

Niestety, jak mawiają klasycy: „wszystko wpływa na wszystko”. Wyodrębnienie wszystkich składowych, które wpływają na decyzje zakupowe jest bardzo trudne. Nowe opakowanie, influencer promujący produkt, czy polecający go nam znajomy – to wszystko może mieć wpływ. Jeśli zaiwestujemy 100 tys. złotych w promocje pruduktu, ale nie zadbamy o jakość obsługi i doświadczenie Klienta, bo np. część pracowników nie będzie odpowiednio przeszkolona, to o ROI będziemy mogli pomażyć.

Teoretycznie łatwiejsze wydaje się zmierzenie ROI dla firm, które opierają swoje istnienie głównie o działania online. Teoretycznie, bo przecież o produktach rozmawia się nie tylko w internecie, ale lubimy dyskutować o zakupach również w świecie offline. Liczba produktów stale rośnie, więc potrzeba coraz więcej mikroelementów, żeby doprowadzić do sprzedaży.

Nadsztygar Grzegorz Borowiecki
Nadsztygar Grzegorz Borowiecki

Manifest
WUNDERTEAM

Wierzymy w górniczy etos, bo na grubie (w kopalni) człowiek uczył się porządku i dokładności. Fedrujemy insighty, żeby tworzyć gryfne kampanie reklamowe!

Napisz do nas!

Projekty WUNDERTEAM

AllBrandingContentInfluencerzyKampanie reklamoweSEO StorytellingSocial MediaStrategiaUXWWW

wunderteam-ing-bank-slaski

7 lat z ING Bankiem Śląskim!

Kampanie reklamowe

Śląska Prohibicja

WUNDERTEAM promuje Śląską Prohibicje!

Kampanie reklamowe, WWW

polishhistory

Polishhistory.pl dla Muzeum Historii Polski!

Content, SEO Storytelling, UX, WWW

bebag-waksy-casestudy

Herlitz & be.bag!

Branding, Content, Influencerzy, Kampanie reklamowe, Social Media, Strategia