Zimowe Igrzyska w PyeongChangu oczami marketera

PyeongChang
PyeongChang gotowe na sportowe emocje!

Korea Południowa dokładnie 6 lipca 2011 roku wywalczyła prawo do organizacji XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Właśnie dziś rozpoczyna się to międzynarodowe wydarzenie, podczas którego przedstawiciele 92 państw i sportowcy występujący pod neutralną banderą, zmierzą się w 102 konkurencjach. To najważniejsze sportowe fakty, a my dziś spojrzymy na tę imprezę z punktu widzenia mediów tradycyjnych, społecznościowych i reklamodawców.

Ski Jumping
Skoki mają się dobrze. Sportowo i komercyjnie!Ogromne emocje i rekordowa widownia
Zimowe Igrzyska Olimpijskie jak magnes przyciągają widownię z całego świata. Poprzednie, które odbyły się w rosyjskim Sochi, były transmitowane do 220 krajów świata. Jak pokazują analizy oglądalności, XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie największą popularnością cieszyły się w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Nie oznacza to, że z transmisji rezygnują kraje bardziej „egzotyczne” i na pierwszą myśl nie kojarzące się z zimą.

Ludzie w nieco odmiennych klimatycznie zakątkach świata nie tylko biernie śledzą sportowe zmagania, ale czynnie kibicują swoim przedstawicielom. Najlepszym na to przykładem, mogą być takie kraje jak Erytrea, Nigeria, Jamajka, Ghana, czy Madagaskar.  Zimowe Igrzyska to impreza o niezwykłym potencjale komercyjnym. Świadczyć o tym może choćby to, że relacje z odbywającej się przed czterema laty imprezy w Sochi, zgromadziły przed telewizorami w sumie 2,1 miliarda widzów.

PyeongChang
PyeongChang gotowe na sportowe emocje!

Media społecznościowe zmieniają zasady gry

Już nie tylko prasa, radio, telewizja i internetowe portale relacjonują to, co dzieje się na sportowych arenach i w kuluarach wioski olimpijskiej. Od ośmiu lat, można zaobserwować w tej kwestii rosnące znaczenie mediów społecznościowych. Sportowcy, członkowie ekip narodowych i zwykli kibice zaczynają wychodzić ze swoich pierwotnych ról, coraz więcej czasu i uwagi poświęcają przekazywaniu aktualnych wydarzeń. Ale olimpiada to nie tylko sport i odpowiedni marketing. To także polityka. Niedawno wskutek rozmów pomiędzy władzami obu Korei, postanowiono, że sąsiedzi z północy wezmą udział w tej imprezie sportowej. Informacja ta wywołała nie małe poruszenie wśród internautów. Całe to społeczne zamieszanie przed igrzyskami, otwiera nową epokę, w której zainteresowanie widzów wykracza poza zawody sportowe.

Poza tym, że media społecznościowe pozwalają na swobodną konwersację, czy wyrażanie krytycznych opinii co do niektórych spraw, są doskonałą przestrzenią dla reklamodawców, którzy nie muszą się już ograniczać tylko do mediów tradycyjnych. Im więcej zainteresowania i dyskusji członkowie wirtualnych społeczności poświęcają Igrzyskom, tym więcej miejsca aby dołączyć do tego dyskursu mają marki.

Jak zatem wzbudza się zainteresowanie użytkowników mediów społecznościowych tą imprezą? Między innymi relacjonowaniem wydarzeń z pierwszej ręki. Sportowcy, którzy stają na przeciwko siebie na sportowych arenach i toczą walkę o najcenniejsze trofea, za kulisami często jednoczą swoje siły tworząc wspólne relacje.

Takie podejście skutecznie podsyca zainteresowanie fanów, którzy mogą zobaczyć więcej i szybciej. Ponadto, dzięki tak szerokiej popularności mediów społecznościowych, marki częściej i chętniej współpracują ze sportowcami, nie tylko tymi największymi. Zdano sobie sprawę, że nie tylko championi mają wiernych fanów, do których można trafić z produktem czy usługą. Przy doborze influencerów, coraz częściej bierze się pod uwagę wyznawane przez nich wartości, a nie ilość złotych medali na koncie.

Wyścig sponsorów i najlepsze reklamy

Firmy za każdym razem toczą zaciętą walkę, by zyskać tytuł partnera, bądź sponsora Igrzysk. Nic w tym dziwnego, bo wartość marki jaką same w sobie stanowią Zimowe Igrzyska Olimpijskie, szacuje się na 285 milionów dolarów. Jakie światowe koncerny znalazły się w gronie sponsorów i partnerów Igrzysk w PyeongChangu i jak prezentują się najlepsze reklamy przygotowane na tę okoliczność? Przedstawiamy Wam listę wybranych marek i najlepszych kampanii.

Coca Cola

Coca Cola jest sponsorem gier olimpijskich od 1928 roku, co czyni ją najdłużej współpracującym partnerem komercyjnym tej imprezy. Tym razem, działania marketingowe skupione wokół Zimowych Igrzysk Olimpijskich odwołują się do hasła „Razem jako jedność”. Marka stworzyła serię reklam telewizyjnych w których gwiazdami są południowokoreańska łyżwiarka figurowa Yuna Kim i aktor Park Bo- Gum.

Visa

Visa, która jest partnerem Igrzysk Olimpijskich od 1986 roku, podczas zawodów w PyeongChangu oficjalnie wspiera 54 sportowców startujących w rozgrywkach. Firma zaprezentowała reklamę pokazującą zawodników, którzy podczas przygotowywania się do rywalizacji, używają kart zbliżeniowych i poręcznych urządzeń płatniczych.

Intel

Marka ta została ogłoszona partnerem olimpijskim najwyższego szczebla, po tym gdy McDonald’s zakończył swoją umowę sponsoringową. Intel postawił na wykorzystanie technologi VR. Kibice będą mogli oglądać zawodników w wirtualnej rzeczywistości, a firma do kręcenia materiału video będzie wykorzystywać drony. Intel promuje swoją technologię VR hasłem „Jesteś gotowy?”.

Samsung

Partnerujący Igrzyskom Olimpijskim od 30 lat Samsung, kontynuuje swój motyw reklamowy, któremu przyświeca motto „Zrób to, czego nie możesz”. Firma stworzyła reklamę przedstawiającą holenderskich łyżwiarzy, korzystających z inteligentnych kombinezonów Samsunga. Pomagają one podczas treningów w utrzymaniu jak najlepszej postawy i osiąganiu imponujących prędkości.

Procter & Gamble

P&G kontynuuje swoją kampanię „Dziękuję Ci mamo!”, pokazując historie sportowców zmagających się z trudnościami i uprzedzeniami ze strony społeczeństwa. Bohaterami filmów reklamowych zostali m. in. Gus Kenworthy amerykański narciarz dowolny, który otwarcie przyznaje się do homoseksualizmu, a także Zahara Lari- łyżwiarka z Emiratów Arabskich, która jako praktykująca muzułmanka, podczas zawodów sportowych występuje w hidżabie.

Toyota

W związku z Igrzyskami Olimpijskimi, Toyota rozpoczęła globalną kampanię, koncentrując się na strategii „Mobilność dla wszystkich”. Marka pokazuje swoje innowacje w transporcie i ruchu. W reklamie, obok pojazdów bez kierowcy widz może zobaczyć szereg ułatwień dla osób tego potrzebujących, m. in. roboty, które pomagają ludziom chodzić, czy urządzenia umożliwiające niedowidzącym swobodne poruszanie się.

Marketing sportowy
Marketing sportowy
miner-guido

Czym się zajmujemy?

Fedrujemy insighty, żeby tworzyć gryfne kampanie reklamowe! “Oko sztajgra” widzi ostrzej! Warsztaty lub “szkolonko” też dla Ciebie zorganizujemy!

Masz BRIEF?
Chytomy sie za ta robota!

Napisz do Nadsztygara!

górnicza agencja kreatywna
górnicza agencja kreatywna!

Manifest WUNDERTEAM

Wierzymy w górniczy etos, bo na grubie (w kopalni) człowiek uczył się porządku i dokładności. Fedrujemy insighty, żeby tworzyć gryfne kampanie reklamowe!

Pomagamy firmom, organizacjom wydobyć często głęboko zakopane pokłady kreatywności. Pomagamy też innym agencjom reklamowym wykonując za nich „czarną robotę”!

W kampaniach wykorzystujemy filozofię Social Media First gdzie kamieniem węgielnym jest “gen społecznościowy”. Do „czarnej marketingowej roboty” mamy gryfną górniczą załogę i fedrujemy w dzień i w nocy!

Napisz do nas!

You May Also Like