Flow w pracy zespołowej

Jak zostać najlepszą agencją marketingową w Polsce? Znaleźć flow w pracy zespołowej!

Stan flow w pracy zespołowej

Stan flow to nie jest żaden nowy dopalacz, a coś, z czym na pewno miałeś styczność, ale nie wiedziałeś, że to to.

Flow to stan „przepływu, uskrzydlenia”. Rzecz bardzo ważna przy pracy twórczej i oparta o ciągłe „małe” wyzwania. Chcąc generować dobre pomysły, musisz się nauczyć, jak tym stanem zarządzać w zespole.

Flow jest rezultatem idealnego dopasowania umiejętności do wyzwania.

Prof. Mihàly Csìkszentmihàlyi

Badania potwierdzają, że „gdyby można było wydłużyć czas spędzany w stanie flow o 15-20%, to produktywność w miejscu pracy zwiększyłaby się niemal dwukrotnie”.

Stan flow krok po kroku

  • Zadbaj o pełne skupienie – wiesz, co chcesz osiągnąć, i musisz uwierzyć, że zadanie jest w zasięgu Twoich możliwości. Zadbaj teraz o odpowiednie warunki do pracy – niech nic Was nie rozprasza.
  • Poczuj moc i przełącz zmartwienia na OFF – wszystko zależy od Ciebie.
  • Zarządzanie przez indywidualizację – zespół w stan flow wchodzi, zaczynając od pojedynczej osoby, zacznij więc od siebie.
  • Praca w interwałach – używając schematu 90/20 albo 25/5, a po intensywnej pracy wrzuć na luz.
  • Zadania ani za trudne, ani zbyt łatwe poprzeczkę podnoś powoli i cierpliwie.

Jesteśmy WUNDERTEAM, więc zacznijmy omawiać przykłady od sportu. Minęło już wiele lat, od kiedy Marian Woronin przebiegł 100 metrów w czasie 9,992 sekund. Jest to wciąż aktualny rekord Polski! Gdy biegacz biegnie na 100 metrów, jest maksymalnie skoncentrowany na tym jednym odcinku i niczego poza tym nie widzi.

Flow często nie zależy od faktycznych umiejętności, ale poczucia pewności siebie, że się je ma. W tym miejscu rośnie rola trenerów mentalnych, którzy wprowadzają Cię w ten stan i wierzysz, że dadzą radę. W pracy kreatywnej tę pewność można uzyskać, dzieląc większy projekt na mniejsze zadania i zacząć od tych najłatwiejszych. Ta lekka manipulacja może nas wprowadzić w odpowiedni rytm, który pozwoli swobodnie płynąć pracy dalej.

Teraz wystarczy indywidualne osiągnięcia połączyć w sztafetę 4×100 metrów i mamy efektywny zespół. Warto pamiętać, że o ile sztafeta 4×400 metrów może jeszcze dowieźć świetne rezultaty, to zwiększanie dystansu ma swoje granice. Nie jest możliwe, żeby sztafeta przebiegła 4 raz maraton, bo stan flow cechuje się dużą intensywnością.

Flow zespołowe

4 fazy flow w pracy zespołowej

  1. Przeładowanie – przeciąż umysł ilością informacji (zaakceptuj to – nie walcz z tym).
  2. Relaks – opowiedz anegdotę, pogadajcie o weekendzie – czas się rozluźnić.
  3. Flow – stan maksymalnej wydajności, skup się na celu (flow można trenować i zwiększać czas trwania w tym stanie).
  4. Regeneracja – uporządkuj efekty pracy i odciąż głowę – zapisz efekty pracy.