Flow w pracy zespołowej!

Jak zostać najlepszą agencją reklamową w Polsce?

Najlepsze flow

Wykorzystując w swojej pracy stan “Flow”! To nie jest żaden nowy dopalacz a coś z czym na pewno miałeś styczność, ale nie wiedziałeś, że to flow.

Flow to stan „przepływu, uskrzydlenia”. Rzecz bardzo ważna przy pracy twórczej i oparta o ciągłe “małe” wyzwania. Chcąc generować dobre pomysły musisz się nauczyć, jak tym stanem zarządzać w zespole.

Flow jest rezultatem idealnego dopasowania umiejętności do wyzwania – Prof. Mihàly Csìkszentmihàlyi

Badania potwierdzają, że „Gdyby można było wydłużyć czas spędzany w stanie flow o 15-20%, to produktywność w miejscu pracy zwiększyłaby się niemal dwukrotnie”

Stan Flow krok po kroku:
  • zadbaj o pełne skupienie – wiesz, co chcesz osiągnąć i musisz uwierzyć, że zadanie jest w zasięgu Twoich możliwości. Zadbaj teraz o odpowiednie warunki do pracy – niech nic Was nie rozprasza,
  • poczuj moc i przełącz zmartwienia na OFF – wszystko zależy od Ciebie,
  • zarządzanie przez indywidualizację, bo zespół w stan flow wchodzi zaczynając od pojedynczej osoby, zacznij więc od siebie,
  • praca w interwałach – używając schematu 90/20 albo 25/5 a po intensywnej pracy wrzuć na luz,
  • zadania ani za trudne, ani zbyt łatwe. Poprzeczkę podnoś powoli i cierpliwie.

Jesteśmy WUNDERTEAM, więc zacznijmy omawiać przykłady od sportu. Szczególnie, że wczoraj minęło 37 lat, kiedy Marian Woronin przebiegł 100 metrów w czasie 9,992 sekund. Jest to wciąż aktualny rekord Polski! Gdy biegacz biegnie na 100 metrów jest maksymalnie skoncentrowany na tym jednym odcinku i niczego poza tym nie widzi.

Flow często nie zależy od faktycznych umiejętności, ale poczucia pewności siebie, że się je ma. W tym miejscu rośnie rola trenerów mentalny, którzy wprowadzają Cię w stan flow i wierzysz, że dadzą radę. W pracy kreatywnej tą pewność można uzyskać dzieląc większy projekt na mniejsze zadania i zacząć od tych najłatwiejszych. Ta lekka manipulacja można nas wprowadzić w odpowiedni rytm, który pozwoli swobodnie płynąć pracy dalej.

Teraz wystarczy indywidualne osiągnięcia połączyć w sztafetę 4×100 metrów i mamy efektywny zespół. Warto pamiętać, że o ile sztafeta 4×400 metrów może jeszcze dowieźć świetne rezultaty to zwiększanie dystansu ma swoje granice. Nie jest możliwe, żeby sztafeta przebiegła 4 raz maraton, bo stan flow cechuje się dużą intensywnością.

Flow zespołowe

4 fazy Flow:

  1. przeładowanie – przeciąż umysł ilością informacji (zaakceptuj to – nie walcz z tym),
  2. relaks – opowiedz anegdotę, pogadajcie o weekendzie – czas się rozluźnić,
  3. flow – stan maksymalnej wydajności, skup się na celu (flow można trenować i zwiększać czas trwania w tym stanie),
  4. regeneracja – uporządkuj efekty pracy i odciąż głowę – zapisz efekty pracy.