Lista narzędzi marketingowych – Martech Map 2023

Znasz narzędzia marketingowe? My znamy je wszystkie.

Chociaż czekaj. F5 – odśwież! Właśnie pojawiło się kolejne! Kilka lat temu pisaliśmy o Martech… i mieliśmy rację!

Martech ma swoje „5 minut”, które naszym zdaniem będzie
trwało wiele lat.

Marketing i Technologia #PowerCouple

Jeśli kochasz narzędzia marketingowe to przestań. Ślepe wierzenie wszystkim wskaźnikom nic nie da. To intuicja zbudowana na doświadczeniu pomoże Ci właściwie patrzeć na dane.  Bez człowieka nie ma MarTech. W tym momencie nasuwa się pytanie: jakie wybrać narzędzia, które pomogą w codziennej pracy? To już jednak materiał na dłuższy tekst. 

MarTech Landscape czyli labirynt bez wyjścia?

Na rynku jest dostępnych kilka tysięcy narzędzi. Jak podaje zaktualizowany raport Marketing Technology Landscape z kwietnia 2020, mamy do dyspozycji ponad 8000 narzędzi. To wzrost o 13,6% względem poprzedniego roku. Nie ma możliwości, aby korzystać ze wszystkich. Istotną kwestią jest ich odpowiedni dobór – w kontekście tego, czym na co dzień się zajmujemy, na jakim etapie zaawansowania jesteśmy oraz to z czego lubimy korzystać. W związku z tym proponujemy przegląd narzędzi w trzech kategoriach:

  • PRODUKT
  • UX
  • KAMPANIE REKLAMOWE

Pierwszy etap – PRODUKT

W przypadku produktu musimy wiedzieć czego ludzie potrzebują. Odpowiedzi szukają zazwyczaj za pomocą Google, dlatego istotne są działania SEO i narzędzia, które wykorzystuje się w tym procesie. Aczkolwiek nie jest to artykuł o optymalizacji i pozycjonowaniu, dlatego tylko pewne zagadnienia zostaną wyszczególnione (głównie pod kątem wyszukiwania fraz).  

Google Analytics – bezapelacyjnie podstawowe narzędzie do analizy danych, dlatego w naszym zestawieniu pojawi się jeszcze dwa razy. Google Analytics zbiera dane na temat użytkowników, którzy odwiedzają naszą stronę internetową. Dzięki GA możemy sprawdzić skąd do nas trafili, np. z wyników wyszukiwania, poprzez przekierowania z innej strony lub bezpośrednio wpisując w przeglądarce adres witryny. 

Senuto – platforma do planowania i optymalizacji marketingu w Google. Dzięki temu narzędziu mamy możliwość monitorowania widoczności naszej strony w wyszukiwarce (co jest kluczowe w przypadku prowadzenia jakiegokolwiek biznesu w sieci). W Senuto jesteśmy w stanie zobaczyć na jakie słowa kluczowe widoczna jest nasza strona lub też konkurencji. Możemy również monitorować, jak zmienia się pozycja serwisu oraz jego widoczność w wyszukiwarce.

Ahrefs – narzędzie do badania linkowania danej strony internetowej. Za jego pośrednictwem zbadamy każdą witrynę pod kątem jej pozycjonowania pod słowa kluczowe. Pokaże jakie domeny do niej linkują oraz jaki mają ruch. Znajdziemy szczegółowe informacje m.in. na temat linków zwrotnych, odsyłających domen oraz organicznych słów kluczowych.

Google Trends – narzędzie  wykorzystujące dane z wyszukiwarki Google, aby pokazać jak często dana fraza jest wyszukiwana. W ten sposób można sprawdzić ilość wyszukiwania danej frazy w czasie oraz jak różne regiony wyszukują tę samą frazę. Pomaga to w ocenieniu czy dane słowo kluczowe zyskuje, czy też traci na znaczeniu. Za pomocą Google Trends można też porównać popularność poszczególnych haseł. Dzięki czemu mamy możliwość zweryfikowania, co jest popularniejsze – nasza marka, czy też konkurencja. 

Po drugie – user experience

Użytkownicy trafili na nasz produkt – to już duży sukces. Warto na tym etapie zweryfikować interakcje, w jakie wchodzą z produktem. Nie chodzi tylko o sam kontakt, ale również o całościową obsługę klienta w marketingu. 

Google Analytics – dzięki GA możemy sprawdzić jak zachowują się użytkownicy, którzy trafiają na naszą stronę. W jaki sposób poruszają się w poszczególnych punktach swojej “podróży”. Co robią przed i po wylądowaniu na stronie oraz sekwencje różnych interakcji. 

Google Search Console – jest to narzędzie dedykowane Webmasterom. Dzięki GSC możemy analizować dane dotyczące naszej strony. Pozwala na sprawdzenie statusu indeksowania witryny przez wyszukiwarkę Google oraz zoptymalizowanie widoczności serwisu. Dodatkowo mamy możliwość sprawdzenia w jaki sposób użytkownicy docierają do witryny i jakie działania na niej wykonują, a tym samym odkryć najpopularniejsze treści na stronie.

Bazo – narzędzie, które udostępnia klientom szczegółowe informacje na temat tego, jaka firma odwiedziła ich stronę, czego na niej szukała i jak długo na niej przebywała. Ta wiedza pozwala na dużo szybsze reagowanie na potrzeby klientów. Bazo umożliwia pozyskiwanie leadów biznesowych w segmencie B2B.

LiveChat – narzędzie do internetowej obsługi klientów, marketingu online oraz analityki ruchu na stronie. Pozwala komunikować się w czasie rzeczywistym z użytkownikami odwiedzającymi witrynę. Oferuje raporty i statystyki efektywności pracy operatorów. Istotną funkcją jest możliwość zidentyfikować potencjalnych klientów na podstawie danych o decyzjach zakupowych. 

Ostatni krok – kampania reklamowa 

Na koniec trzeba zakomunikować nasz produkt. To ostatni etap, ale nie mniej istotny. Narzędzia marketingowe pomogą nam w monitorowaniu działań reklamowych, aby zwiększyć ich efektywność.

Google Analytics – po raz trzeci pojawia się w zestawieniu. W GA można śledzić swoje kampanie online. Aby zweryfikować z jakiego źródła trafili do nas użytkownicy, wykorzystuje się tagowanie. Polega na dodawaniu do adresu URL szczególnych parametrów.  Tworząc odpowiednią strukturę tagowania linków możemy sprawdzić skuteczność danej kampanii. 

Sotrender – narzędzie służące do mierzenia skuteczności komunikacji w mediach społecznościowych. Dzięki niemu możemy pozyskiwać informacje na temat pozycji marki w social media. Sprawdzić, którzy fani są najaktywniejsi, jaki jest rozkład rodzaju aktywności oraz liczbę wyświetleń treści. Można analizować dane z Facebooka, Instagrama, Twittera oraz YouTube. 

Prowly – platforma do usprawniania działań PR. Narzędzie posiada funkcjonalności niezbędne w zarządzaniu komunikacją. Możemy stworzyć nowoczesne biuro prasowe, które pomoże nam w opowiadaniu o naszej marce. To również miejsce do zarządzania kontaktami, ich wyszukiwania oraz tworzenia spersonalizowanych wiadomości. Dzięki prowly przygotujemy także angażujący content. 

Landingi – narzędzie do tworzenia i zarządzania landing page, które dostosowujemy w zależności od prowadzonych działań. Mamy możliwość zarówno wybrać gotowy szablon, jak i zrobić go samodzielnie. Dzięki platformie możemy również zarządzać leadami, integrować z innymi narzędziami oraz monitorować statystyki. 

To już wszystkie przykłady narzędzi, jakie dla Was przygotowaliśmy. To tylko kropla w morzu MarTech. Należy wziąć pod uwagę, że kategorie, którymi kierowaliśmy się w trakcie tworzenia tego tekstu są płynne. Technologia jest dla nas, nie my dla technologii, dlatego powinniśmy z niej korzystać według naszego zapotrzebowania. W MarTech liczy się przede wszystkim nasz umysł i to w jaki sposób będziemy korzystać z narzędzi. Rozwiązania IT nie są gotowym przepisem na sukces, a jedynie wskazówkami, które prowadzą do celu.