Archetypy – czym jest tożsamość marki?

Teoria archetypów pozwala odkryć i rozwijać tożsamość marki!

Innymi słowy nadaje marce bardziej ludzki charakter i osobowość.

Przełam Lody

Arche znaczy początek. Teorię archetypów spopularyzował w pierwszej połowie XX w. przez Carl Gustav Jung. Inspirował się starożytnimi pismami m.in. św. Augustyna i Dionizego Pseudo-Areopagity. Jest pewnego rodzaju kompasem, który może odpowiadać na pytania: „Skąd przyszliśmy?”, „Kim jesteśmy?”, „Dokąd idziemy?”.

Archetypy

12 archetypów wg Margaret Mark i Carol S. Pearson:

  • Bohater – skoncentrowany na własnych osiągnięciach (dominuje Ja nad inni). Odważny, kompetentny i nastawiony na działanie. Poprzez odważne i trudne kroki pomaga innym, chcąc jednocześnie udowodnić swoją wartość. Jego celem jest osiągnięcie mistrzostwa, które pozwoli zmienić świat na lepsze.
  • Magik – czyni czary, potrafi zaskoczyć, ale nie powie Ci jak to robi. Pomysłowy wizjoner, który chce sprawić, że niemożliwe stanie się możliwe. Dąży do poznania praw rządzących światem i wykorzystania ich do spełniania marzeń innych.
  • Odkrywca – dąży do pełni życia, chodzi własnymi ścieżkami i ciągle poszukuje nowego. Chodzi własnymi ścieżkami, ciągle poszukuje wrażeń i odkrywa świat. To osoba niezależna, pewna siebie i otwarta na nowe wyzwania. Pragnie odpowiedzieć na pytanie „kim jestem?”.
  • Buntownik – rewolucjonista, który walczy o swoje idee. Zrywa ze schematami, jest bezkompromisowy, chce zniszczenia systemów, które nie działają. Używa śmiałych i niecodziennych rozwiązań, aby naprawić wadliwe procesy.
  • Kochanek (Wielbiciel)  – obiecuje, że będzie “fajnie” i wyjątkowo. Tworzy więzi oparte na pasji, uczuciach, zależy mu na dobrych relacjach z ludźmi. Pragnie doświadczać miłości i rozkoszy. Nienawidzi emocjonalnego chłodu i samotności.
  • Opiekun – za główny cel stawia pomoc i ochronę innych. Buduje relacje oparte na zaufaniu, posługuje się przy tym językiem kojarzącym się z ciepłem i bezpieczeństwem. Jest pomocny i troskliwy, przy czym nienawidzi niewdzięczności.
  • Mędrzec – ma ogromną wiedze, poszukuje prawdy. Jego cel to zrozumieć świat poprzez własny research i wysoką inteligencje. Chce nauczać innych, tłumacząc im „jak żyć”. Nie trawi ignorancji, kłamstwa i głupoty.
  • Niewinny – optymista o wielkim sercu, żyje w utopii i obiecuje idealny świat. Odnosi sukcesy dzięki prostocie i transparentności. Oferuje szczęście i beztroskę.
  • Twórca – tworzy, więc nie musi dużo mówić. Artysta, szuka kreatywnych, innowacyjnych rozwiązań. Myśli nieszablonowo, za cel stawia stworzenie czegoś ponadczasowego, nowego, o większej wartości intelektualnej. Jest przeciwieństwem powtarzalności i nijakości.
  • Władca – lider i autorytet, ma wszystko ma pod kontrolą i chętnie Cię zaprosi do grona swoich wyznawców. Chce pomagać innym w osiąganiu sukcesów. Co za tym idzie, nie lubi chaosu i obawia się utraty kontroli.
  • Błazen – zaskakujący hedonista i dusza towarzystwa, czyli ktoś z kim nigdy nie będziesz się nudził. Sprzedaje zabawę i dobry humor, pragnie uczynić świat pogodniejszym. Unika tematów tabu i nie lubi nudy.
  • Towarzysz (Zwykły człowiek) – stawia na relacje z innymi, ale woli zostać na drugim planie, jest dyskretnym pomocnikiem. Najważniejsze jest dla niego uczucie przynależności, nie lubi innowacji, jest przewidywalny. Jego największą obawą jest odrzucenie i wyróżnienie z tłumu.

Jakim archetypem jesteś?

A jakim chciałbyś być? Te dwa pytania są kluczowe, żeby nadać swojej aktywności kierunek. Trochę inne odpowiedź będzie w przypadku marek osobistych, inna dla usług a jeszcze inna dla produktów materialnych. Oczywiście zawsze zachęcamy, żeby w internecie być sobą, ale nie zawsze w naszej kreacji musimy pokazywać 100% siebie. Czasami lepiej pokazać to, co czyni nas wyrazistych, niż pozwolić odbiorcy na zastanawianie się w jaką szufladkę ma na włożyć.

Archetypy marki na przykładzie Ekipy

Wiele osób widzi Ekipę jako monolit podobnych charakterów, twórców, którzy w większości nie wyróżniają się w żaden sposób. Jednak, jeśli przyjrzymy się bliżej, będziemy w stanie wskazać różne archetypy marek, jakie sobą reprezentują. To właśnie ta różnorodność przyczyniła się do sukcesu projektu.

Friz – Władca
Zaczniemy oczywiście od lidera. „Lider” to nie tylko pozycja zajmowana przez Friza w grupie, to też archetyp, który uosabia. Najczęściej przejmuje inicjatywę, prowadzi do przodu każde „show”. Dodatkowo, z pomocą Wujka Łukiego, zawsze ma wszystko pod kontrolą i wie co dzieje się wewnątrz grupy.

Wujek Łuki – Mędrzec/Opiekun
Prawa ręka lidera, ale też stróż każdej osoby w Ekipie. Najbardziej doświadczony biznesowo członek grupy, jak sam przyznaje, uczony metodą prób i błędów. Chcę belfrować całą resztę na temat tego jak żyć – zarówno pod kątem interesów, jak i prywaty.

Poczciwy Krzychu – Twórca
Nikt nie zarysowuje swojego contentu w tak jasny sposób jak robi to Poczciwy Krzychu. Archetyp twórcy może w tym przypadku zaskakiwać – Kamil nie jest przecież „typowym artystą”. Jednak to nie o to w tym chodzi. Cały czas serwuje niestandardowe, często całkiem innowacyjne pomysły na filmy, których nie znajdziemy nigdzie indziej.

Nowciax – Bohater
Fotografie Nowciaxa są ikoniczne, zarówno te na jego Instagramie, jak i te zwieńczające każdemu przedsięwzięciu ekipy. To nie zaskoczenie, bo Piotrek wie co robi – jego fotografie są naprawdę dobre, a on sam cały czas dąży do mistrzostwa. Reprezentuje też inną ważną cechę „Bohatera” – podejmowanie odważnych kroków. Jako przykład możemy podać akcje ze straganami, w ramach której informował sprzedawców o nieuczciwości ich działalności.

Wersow – Wielbiciel
Weronika zapewni cię, że wszystko zawsze jest super. Zrobi to nawet wtedy, kiedy tak nie jest, co czasami wpędza ją w niemałe kłopoty. Zawsze chcę być lubiana, akceptowana czy wręcz kochana i uwielbiana przez innych. Czuje się niekomfortowo wiedząc, że jej rozmówca podchodzi do niej „na chłodno” zamiast wciąż wysyłać pozytywne sygnały.

Mini Majk – Buntownik
„Zawsze się czepiam” to zdanie, które Majk wypowiadał kilkakrotnie. Mówi, że jeśli coś mu się nie podoba od razu jasno (a czasem może zbyt jasno) to przekazuje. Nie są to tylko słowa, gdyż wielokrotnie mogliśmy zobaczyć Majka „w akcji”. Wiele osób ceni Mini Majka, za jego bezpośredniość i informowanie o wszystkim wprost.

Kasia – Niewinna
Kasia chwyta fanów za serce poprzez swoją transparentność, naturalność i prostotę. Nie obiecuje wybuchów czy przeżyć wywołujących skrajne emocje. Fani doceniają ją za bycie „tą miłą dziewczyną z sąsiedztwa” oraz to, że zawsze jest sobą.

Marcysia – Zwykły człowiek
Zwykły człowiek, czy też Towarzysz – czyli osoba, która na pierwszym miejscu stawia relacje z innymi. Marcysia często nagrywa na swój kanał z innymi członkami Ekipy, nie stając przy tym na pierwszym planie. Nawet w solowej serii o spełnianiu marzeń widzów nie zwraca uwagi na siebie, a na widzów właśnie.

Tromba – Błazen
Tromba nie tyle unika tematów tabu, co nie zwraca na nie uwagi. Możliwe, że typowe „nietykalne” kwestie, dla niego są całkowicie normalne. Mówi o wszystkim swobodnie i często nie intencjonalnie wywołuje uśmiech na twarzach widowni i swoich znajomych.

Marta – Błazen
Zawsze uśmiechnięta hedonistka. Mimo że Marta nie wyróżnia się na tle ekipy, a jej filmy robią zazwyczaj najmniej wyświetleń, ma wielu prawdziwych fanów, którzy uwielbiają jej ironiczny ton.

Patecki – Odkrywca
Życie, które na swoim kanale pokazuje Patecki, jest po prostu definicją archetypu odkrywcy. Jego filmy, jak żadne inne, pokazują proces chodzenia własnymi ścieżkami, ciągłego poszukiwania wrażeń i odkrywania świata. Wyprawa w Góry Smocze, skok ze spadochronem, spędzanie 24 godzin w najróżniejszych miejscach to tylko kilka spośród wielu nietuzinkowych pomysłów Pateckiego.

Wszyscy wiemy, że w marketingu ważne są historie. Zdecydowanie łatwiej jest je opowiadać, kiedy mamy wyrazistego bohatera.