Jak robić kampanie z influencerami?

Influencer to wpływacz, czyli osoba która ma wpływ. Ale na co dokładnie wpływa i dlaczego tyle się mówi o influencerach w ostatnich latach?

Na zachowania i postawy odbiorców. Na ostatniej konferencji I Love Marketing miałem okazję zaprezentować podstawowe zasady współpracy z twórcami internetowymi. Kampanie z influencerami robi już niemal wszyscy, ale czy na pewno każdy wykorzystuje maksimum potencjału z takiej formy komunikacji.

Kampania z influencerami w 5 krokach

  1. CEL – są cele pozorne, są cele dziwne, są cele właściwe. Polecamy trzymać się tych właściwych – jest nim transfer cech osobowościowych na markę, produkt. Influencer to nie tani zasięg. Nawet jak jest jakościowy to można wydać lepiej pieniadze, jeśli tylko tak widzimy współpracę.
  2. DNA – najważniejsze jest DNA marki – później jako podkategoria DNA poszczególnych produktów. Z nich wypływają KPI, czyli mierniki sukcesu, które są źródłem wielu niezporozumień podczas współpracy z influencerami.
  3. Wybór twórcy/influencera – jeśli dobrze wykonaliśmy 2 pierwsze kroki to ten będzie prosty. Pomagają w nim takie narzędzia jak np. “macierz dopasowania” o której piszemy poniżej. Kim jest influencer pisaliśmy tutaj.
  4. Pomysł na współpracę, czyli czas na brief. Warto pamiętać, że dzielimy się tutaj naszymi planami. Warto zadbać więc o klauzulę poufności! Nawet jeśli masz już pomysł to posłuchaj, jak to widzi influencer. Później znajdźcie kompromis.
  5. Zasięg to zadanie nie tylko dla twórcy. Sam poszukaj sposóbów, gdzie możesz a nawet powinieneś pochwalić się współpracą. Wykorzystaj kanały własne i dodatkowo płatne formy promocji (np. warto zrobić remarketing).
Macierz dopasowania

Oczywiście można zdać się na intuicję. Tak “na oko” mamy wtedy, jakieś 50% szans, że wybierzemy dobrze. Gorzej już jak kierujemy się osobistymi preferencjami, “bo coś co nam się podoba” to wiadomo … Jest też trzecia droga. Bardziej uporządkowana, bo w influncer marketingu jak na kopalni ważny jest porządek i dokładność. Macierz dopasowania pozwala opisać twórcę za pomocą 12 cech osobowych:
1. Wrażliwy na potrzeby innych
2. Zdecydowany / stanowczy
3. Rzetelny
4. Wyluzowany
5. Towarzyski
6. Chłodny / powściągliwy
7. Spokojny
8. Spontaniczny
9. Inteligentny
10. Bezpośredni
11. Lubi się bawić
12. Rozsądny

Każdą z cech ocenia się w skali od 1 do 10!

W podobny spoób powinniśmy opisać naszą markę. Oczywiście zajmują się tym poważne firmy badawcze, ale jeśli nie mamy dużego budżetu, to możemy poprosić o wypełnienie takiej ankiety naszych Klientów.

Jeśli chcesz zrobić “macierz dopasowania” dla swojej marki możesz skorzystać z tego pliku

Badanie Brand lift

Czyli narzędzie służące do oceny wpływu reklamy na odbiorce. Macierz dopasowanie pozwala marce nadać ludzką twarz. Bardziej uniwersalnym narzędziem jest Brand Lift, który pozwala ocenić, czy dany komunikat, reklama zadziałała na odbiorcę. Pytania mogą być różne, ale najczęściej dotyczą intencji zakupowych np. czy po obejrzeniu reklamy:

1. bardziej pozytywnie patrzysz na markę,
2. chętniej kupisz produkt marki,
3. chętniej polecisz produkt marki.

Taka ankieta pojawia się dzień po objrzeniu reklamy. Co jednak istotne – próg wejścia np. w Google Brand Lift jest dość wysoki. Wydatki na reklamę muszą być wyższe niż 3 500 $ tygodniowo (a pełne funkcjonalności badania od 14 000 $ na tydzień). Sprawia to, że tylko największa marki się na to decydują.

Oczywiście to tylko teoria, ale oparta na blisko 400 kampaniach z influencerami. Zapraszamy do współpracy!