Rynek e-commerce rośnie szybciej, niż broda sztygara. Jak duży już jest? Czy są jeszcze nisze do zagospodarowania. Spróbujemy odpowiedzieć w tym tekście.
Handel internetowy istnieje tylko dzięki zaufaniu.
Czym jest handel elektroniczny (e-handel, e-commerce)
Oczywiście nie chodzi o handel sprzętem elektronicznym, chociaż ta kategoria chyba najszybciej się rozwija w sieci. Handel elektroniczny to pisząc w prostych słowach: kupowanie towarów i usług przez internet, gdzie płatności i dostawa odbywa się poza fizyczną placówką sklepu.
Rodzaje platform e-commerce
- Open source, czyli dostajesz gotowy e-sklep za darmo i za pieniądze musisz dopasować go do swoich potrzeb. Przykłady: Magento, WooCommerce, PrestaShop.
- SaaS (Software as a Service), czyli jak nazwa wskazuje – kupujesz dostęp do platformy sprzedażowej i nie musisz się przejmować np. serwerem, bo wszystko jest w tzw. “chmurze”. Nic tylko sprzedawać.
- Platformy dedykowane, czyli budujesz swój internetowy stragan z pietruszką puszczając wodzę fantazji. Wbrew pozorom to wcale nie musi to być najdroższe rozwiązanie. Wszystko zależy od skali biznesu.
Kto kupuje w internecie
15 milionów Polaków kupuje w Internecie. Nieznaczna przewaga kobiet, które stanowią 54% kupujących. Takim sam % kupuje w polskich e-sklepach. 23% kupuje w zagranicznych.
Szacowana sprzedać w 2020 może wynieść nawet 70 mld złotych. Przedstawiciele Pokolenia Z (15-25 lat stanowią już 31% kupujących. 50+ tylko 12%. W 2018 roku na polskim rynku działało ponad 30 tys. sklepów internetowych, ale ta liczba stale rośnie.
Click&collect
Co będzie przyszłością dostawy zakupionych w internecie przedmiotów? Kupujesz online, ale towar możesz odebrać w sklepie stacjonarnym marki. Tak przynajmniej przekonują eksperci. Jak będzie zobaczymy. Na pewno warto znać takie pojęcie jak:
- ROPO – research online, purchase offline. Odwrócone ROPO – research offline, purchase online, „showrooming”.
- ROTOPO – research online, test offline,- purchase online.
- Omnichannel, czyli dalsza ewolucja koncepcji multichannel zakładającej dostępność w wielu kanałach. Tym razem chodzi o zapewnienie spójnego doświadczenia oraz możliwości dokończenia czynności rozpoczętej w jednym kanale w innym.