Kilka słów o marketingu precyzyjnym

W świecie zdominowanym technologią nie ma miejsca na działania, których nie dałoby się w żaden sposób zmierzyć lub zweryfikować.

Tak samo w marketingu – nie ma miejsca na przestrzelone działania marketingowe, które są niedopasowane do potrzeb grupy docelowej. Agencje szczycą się tworzeniem kampanii szytej na miarę klienta, ale czy dzisiaj nadal jest to wyjątkowa usługa, czy już pewien standard? Czy współczesny marketer jest w stanie zaprojektować komunikację nie opierając się o żadne dane?

Ale po co?

Ale w sumie po co nad tym dywagować? Mając do dyspozycji dostęp do wiedzy oraz narzędzi, nie ma nad czym się zastanawiać. Jeżeli można coś przetestować, zmierzyć, wdrożyć, zweryfikować, zmienić, a potem znowu przetestować, zmierzyć, wdrożyć (i tak w koło Macieju), to warto to zrobić, ponieważ mając dostęp do danych, jesteśmy w stanie jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby naszych odbiorców. A potrzeby naszych odbiorców, to nie są wyimaginowane życzenia ulokowane w myślach podczas zdmuchiwania świeczek na torcie, a konkrety, które codziennie są wyrażane, m.in. poprzez wpisywanie ich w wyszukiwarkę lub też działania podejmowane przez użytkowników na stronie. 

Co to jest marketing precyzyjny?

Od początku. Marketing precyzyjny skupia się na konkretnej grupie, analizując ich potrzeby i zachowania. W efekcie czego powstaje kampania w oparciu o pozyskane dane. W przypadku marketingu precyzyjnego można znaleźć informacje, że jest to innowacyjna metoda, szczególnie przydatna w przypadku unikalnych produktów skierowanych do wąskiej grupy odbiorczej, lecz dla marketerów działających w obszarze digital, nie jest to nic nowego. To codzienność, bez której nie wyobrażają sobie pracy – niezależnie, czy tworzą strategię dla klienta z branży charakteryzującej się dużą konkurencyjnością, czy też niszowej. 

Data driven marketing

W branży marketingowej rośnie świadomość znaczenia danych zarówno na etapie tworzenia strategii, jak i w procesie wdrażania i modyfikowania kampanii. Dane nie są przydatne wyłącznie na etapie projektowania platformy komunikacji, ale również w trakcie jej wprowadzania i prowadzenia, aby zweryfikować skuteczność. Bo kluczem do sukcesu jest analiza – analiza danych przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi, ale jednocześnie nie opierając się o nie bezkrytycznie. Każda analiza powinna odbyć się ze świadomością, że nadal są to tylko narzędzia, które mogą błędnie przedstawiać rzeczywistość. Nie liczy się tylko sam fakt dostępu do narzędzi, ale przede wszystkim umiejętne je wykorzystanie – mając na uwadzę naszą wiedzę i doświadczenie. 

Marketing w oparciu o dane przestaje być innowacją, a przekształca się w codzienność marketerów, którzy tworzą strategie z precyzją godną snajpera, aby ustrzelić założony cel. Należy przy tym pamiętać, że technologia to doradca marketera, a nie jego handlowiec, który zapewni mu wynik. Na koniec dnia to i tak my zostaniemy rozliczeni z naszej pracy – nie narzędzie.

Kreatywnie
Czym się zajmujemy?

WUNDERTEAM to agencja reklamowa z Katowic! Fedrujemy insighty, żeby tworzyć gryfne kampanie reklamowe! “Oko sztajgra” widzi ostrzej!