Marketing to idee, ale również cyferki – wskaźniki marketingowe. Czy tego chcemy, czy nie, ale chodzi w nim przecież o skuteczność. To nie konkurs piękności i każdy na grubie wie, że tona węgla ma swój koszt i wagę. Jak to wygląda na marketingowej grubie?
Trzy najczęściej spotykane wskaźniki marketingowe to:
ROI /Return On Investment/ czyli ile zarobiłeś przy określonym budżecie. Najcześciej budżet określa kwotę inwestycji w powierzchnie reklamowe. Żeby jednak wskaźnik był obiektywny to trzeba pamiętać o nakładzie roboty zespołu, wydatki na agencję, czy też ile kosztowało Cię wydobycie tony wongla.
Wzór na ROI=zysk netto/inwestycja*100%
zysk netto – to nadwyżka, która Ci zostaje jak odejmiesz wszystkie koszty.
CPC /Cost Per Click/ czyli ile płacisz za pojedyncze kliknięcie w reklamę
np. średni koszt CPC kampanii na Facebooku wyniósł zaledwie 77 groszy.
CTR /Click Through Ratio/ czyli klikalność. Określa jak często klilają Twoja reklamy ludzie, którym się wyświetliły. Wyrażany procentowo.
np. przeciętny poziom CTR wynosiósł w ubiegłym roku 0,2 proc. czyli średnio na 1000 wyświetleń banera były dwa kliknięcia.
Inne:
Analiza RFM /Recency, Frequency, Monetary/ to jedno z najbardziej popularnych narzędzi służące do wartościowania klientów na podstawie ich wcześniejszych zakupów.
W RFM analizujesz:
- Ile czasu upłynęło od ostatniego zakupu. Im krótszy, tym wartość klienta wyższa.
- Ile razy odbiorca dokonywał zakupów w naszym sklepie.
- Ile zostawił pieniędzy w naszym sklepie.
CTOR /click to open rate/ miara klikalności e-mailingów, która wyraża % użytkowników, którzy kliknęli w link w e-mailingu względem wszystkich, którzy otworzyli dany e-mailing.
CPL /Cost per Lead/ Ile kosztuje Cię pozyskanie lead’a – kontaktu. Lead zwykle oznacza pozostawienie danych kontaktowych przy np. rejestracji do newsletteru albo w formularzu zamówienia.
CPM /Cost Per Mille/ koszt 1000 wyświetleń reklamy.
CPA /Cost Per Action/ koszt za akcję np. przeczytanie artykułu, polubienie strony reklamodawcy na Facebooku, itp.
CPS /cost per sale/ i CPO /cost per order/ płacisz za każdą sprzedaż wygernerowaną przez wydawcę. W pratyce tego typu rozliczenia praktycznie nie istenieją ;)
CTRU /Click Through Ratio Users/, CTRV /Click Through Ratio Views/.
CAC /Customer Acquisition Cost/
COC, CoCA /Cost of Customer Acquisition/
Bounce Rate /wskaźnik odrzuceń/ jaki procent osób opuszcza serwis internetowy po obejrzeniu zaledwie jednej strony internetowej
Wskaźniki marketingowe w ATL
–między innymi:
GRP /Gross Rating Points/
Wartość określająca siłę (skuteczność w dotarciu do klienta) kampanii reklamowej poprzez procentowy lub liczbowy wskaźnik oglądalności.
GRP = zasięg kampanii * częstotliwość kontaktu. Zasięg kampanii=(l.osób które widziały spot co najmniej raz/populacja)* 100%
Częstotliwość = liczba kontaktów ze spotem / liczba osob, które miały kontakt chociaż raz
Przykładowo, jeżeli reklama w TV została nadana pięciokrotnie i trafiła do 50% odbiorców, jej współczynnik GRP wyniesie 250 punktów.
SOV /SHARE OF VOICE/ uział ilości punktów GRP wygenerowanych w kampanii danego produktu w stosunku do sumy wszystkich punktów GRP kampanii całej kategorii, do której ten produkt należy.
CPP /Cost Per Point/ koszt dotarcia do jednego procenta osób z grupy docelowej.
WSKAŹNIK DOPASOWANIA /AFFINITY INDEX/ pokazuje o ile wartości uzyskiwane dla grupy celowej odbiegają od wartości uzyskiwanych dla innej grupy porównawczej (np. całej populacji). Wartość indeksu powyżej 100 oznacza lepsze dopasowanie poniżej gorsze.
SHARE % procent widzów oglądających konkretny kanał (grupę kanałów) spośród wszystkich widzów oglądających telewizję w danym czasie.
reach wartościowy i procentowy
OTS /OPPORTUNITY TO SEE/ średnia liczba kontaktów z reklamą w grupy docelowej, do której dotarła kampania.
Częstotliwość (FREQUENCY) Średnia liczba kontaktów z kampanią w grupie docelowej np. grupa docelowa widziała reklamę 1+ conajmniej 1 raz, 2+, 3+ itd.
Częstotliwość efektywna /EFFECTIVE FREQUENCY/ minimalna liczba kontaktów grupy celowej z reklamą, potrzebna do zapamiętania przekazu
Wskaźniki marketingowe – Media społecznościowe
Średnie interactivity index wszystkie aktywności dziejące się w obrębie fanpage’a. Każda z aktywności posiada inną wagę np. polubienie posta ma mniejszą wartość niż skomentowanie
Relative Interactivitybierze pod uwagę aktywności fanów i wielkość fanpage’a.
Liczba fanów fp
% aktywnych użytkowników
Zasięg komunikacji / organiczny i płatny/
Brand mention, wiralność, interakcja z blogami.
Wskaźniki wskaźnikami, ale to przetwarzanie danych i umiejętność ich oceny jest kluczem do sukcesu. Kto umie wykorzystywać swoje big data ten zyskuje przewagę nad konkurencją.