UI kontra UX

Niektórzy programiści mają nawyk używania zamiennie terminów takich jak UI i UX. Jednak UX (doświadczenie użytkownika) to nie to samo, co UI (interfejs użytkownika). Dlatego ważne jest, aby dokonać rozróżnienia między tymi dwoma, mówiąc o rozwoju oprogramowania i projektowania. Ten przewodnik wyjaśni ci zawiłości między interfejsem użytkownika a UX, abyś lepiej zrozumiał różnice.

UI kontra UX: dlaczego stosujemy oba terminy?

UX nie jest tylko modnym hasłem wymyślonym by zastąpić UI, co więcej UI można uważać za jedną z części UX. Podczas gdy interfejs użytkownika jest ściśle związany z projektowaniem graficznym, projektowanie UX obejmuje bardziej techniczne aspekty rozwoju, w tym testowanie i badania.

Załóżmy, że aplikacja mobilna to samochód. Wszystko pod maską, która go uruchamia, jest kodem. Projekt nadwozia i wnętrza można uznać za projekt UX. Lakier, skórzane pokrowce na siedzenia i inne funkcje kosmetyczne to interfejs użytkownika. Innymi słowy, projekt interfejsu użytkownika jest tym, co użytkownik może zobaczyć i dotknąć, a UX to podstawowa struktura obsługująca interfejs użytkownika.

W kontekście projektowania oprogramowania pomyśl np. o przycisku na stronie internetowej. Projektant interfejsu użytkownika byłby zainteresowany wyglądem przycisku, jego kolorem i kształtem. Projektant UX zadecyduje o najlepszym miejscu na umieszczenie przycisku i ustaleniu, gdzie powinien on prowadzić użytkowników. Dlatego projektant interfejsu użytkownika jest odpowiedzialny za wizualną komunikację ścieżki, którą projektant UX chce, aby użytkownicy śledzili.

Czy naprawdę potrzebujemy obu?

Rozróżnienie między interfejsem użytkownika a doświadczeniem użytkownika może pomóc firmom lepiej zrozumieć czego chcą ich klienci. Jednak w rzeczywistości, wielokrotnie twórcy stron internetowych znajdują się w roli projektanta UX i UI.

Niemniej jednak, posiadanie dwóch oddzielnych osób lub zespołów skupiających się na każdym z nich może skutkować lepszymi aplikacjami, które przemawiają do szerszej publiczności. Oczywiście, niektórzy krytycy będą twierdzić, że dodawanie większej ilości danych do projektu może spowodować, że aplikacje będą odczuwalne w sposób chaotyczny. A to może się zdarzyć w przypadku złego projektu UX. Jeśli jednak zostanie to zrobione prawidłowo, uwzględnienie zasad projektowania UX może pomóc firmom w lepszym łączeniu celów biznesowych z potrzebami użytkowników.

Co to jest User Experience (UX)?

Jak sama nazwa wskazuje, projektowanie UX stawia pierwszeństwo łatwości użytkowania. Termin ten często przypisuje się kognitywnemu naukowcowi Donowi Normanowi, który określił UX jako “wszystkie aspekty interakcji użytkownika końcowego z firmą, jej usługami i produktami”. Zgodnie z tą definicją projektowanie UX wiąże się z dziedziną badań rynkowych. Chociaż tę koncepcję stosuje się do dowolnego produktu, termin ten jest zwykle używany w kręgach programistów internetowych.

Jak można sobie wyobrazić, pole projektowania UX jest bardzo różnorodne. Wszystkie poniższe zadania należą do kategorii projektowania UX:

  • Analiza klientów i konkurencji

Najważniejszym pierwszym krokiem do każdej twórczej pracy jest poznanie odbiorców. Projektanci UX zbierają i analizują dane, aby dowiedzieć się, czego chcą ich użytkownicy. Sprawdzają również, co robią inne firmy, aby określić, które funkcje projektowania stron internetowych są najskuteczniejsze w przeliczaniu potencjalnych klientów.

  • Wireframing i prototypowanie

Projektanci UX zapewniają prototypy dla projektantów interfejsów użytkownika. Ten proces zawsze wymaga wielu testów i iteracji.

  • Planowanie rozwoju

Ponieważ praca wymaga dużej koordynacji z programistami i projektantami interfejsu użytkownika, umiejętności przywódcze są wymagane od projektantów UX. Mogą również być odpowiedzialni za śledzenie celów i integrację.

Oprócz struktury aplikacji ważna jest także wydajność aplikacji podczas omawiania UX. Niezbędne są również wdrażanie strategii mających na celu poprawę postrzeganej wydajności, a także rzeczywistej wydajności. W przeciwnym razie wielu użytkowników może nawet nie być w stanie poruszać się po aplikacji lub stronie internetowej ze względu na powolny czas ładowania.

Co to jest interfejs użytkownika (UI)?

Zadaniem projektanta interfejsu użytkownika jest zbieranie wszystkich badań rynkowych i prototypów dostarczanych przez projektantów UX w celu tworzenia atrakcyjnych układów wizualnych. Jednak, jak wspomniano wcześniej, często zdarza się, że deweloperzy wykonują podwójną rolę projektanta interfejsu i projektanta UX, zwłaszcza w przypadku mniejszych projektów. Następujące zadania wchodzą w zakres projektowania interfejsu użytkownika:

  • Intuicyjność aplikacji

Projektanci interfejsu użytkownika muszą zrozumieć, w jaki sposób ludzki mózg reaguje na wizualne sygnały. Na przykład, jak możesz wskazać użytkownikom, że grafika to przycisk, który powinni kliknąć, a nie obraz losowy? Zadaniem projektanta interfejsu użytkownika jest nauczenie użytkowników używania aplikacji w jak najmniejszej ilości słów. Podobnie jak wszystko inne w procesie tworzenia, ten krok wymaga powtarzalnego prototypowania i testowania doświadczenia użytkownika.

  • Rozwój grafiki i animacji

Nie trzeba dodawać, że projektanci interfejsu użytkownika muszą czuć się komfortowo, korzystając z szeregu programów do animacji i projektowania graficznego. Oprócz budowania interfejsów graficznych projektanci UI mogą być również rekrutowani do tworzenia logo i innych materiałów marketingowych.

  • Responsywny projekt oprogramowania

Dzięki stale rosnącej różnorodności dostępnych urządzeń mobilnych optymalizacja oprogramowania dla różnych rozmiarów ekranu stała się sztuką i nauką samą w sobie. Konstruktorzy interfejsu użytkownika stoją na czele toczącej się bitwy, aby aplikacje wyglądały najlepiej na każdym urządzeniu.

UI vs UX: Rola w brandingu

W świecie tworzenia stron internetowych interfejs użytkownika jest często ściśle związany z brandingiem. Na przykład produkty Apple znane są z minimalistycznych interfejsów. Zgodnie z ogólną zasadą użytkownicy wolą mniej treści na ekranie, ale dostarczenie zbyt małej ilości informacji może narazić użytkowników na frustrację. Wyważenie jest często wspólnym wysiłkiem projektantów UX i UI.

Projektanci interfejsu użytkownika nie powinni ponosić wyłącznej odpowiedzialności za branding, ale częścią ich pracy jest przekazywanie wartości marki i komunikatów. Atrakcyjna prezentacja wizualna produktu często przyciąga klientów. Użytkownicy kojarzą niektóre układy i kolory z określonymi firmami, więc projektanci interfejsów użytkownika muszą być w stanie zachować spójny styl artystyczny, który jest często określany przez kogoś innego, niezależnie od tego, czy jest to projektant UX, czy menedżer ds. marketingu. Pod tym względem projektanci interfejsu użytkownika mają ograniczoną swobodę twórczą, ponieważ zazwyczaj wizualizują pomysły innych osób.

Jak projektanci UI i UX pracują razem

W tworzeniu stron internetowych projektanci UX określają kroki, którymi podążają użytkownicy aby, np. zarejestrować się do newslettera, dokonać zakupu i wyszukać interesujące ich produkty. Projektanci UX spędzają wiele czasu na tworzeniu person i storyboardów, aby odpowiedzieć na następujące pytania: “Jeśli szukam konkretnego średniej wielkości czerwonego świątecznego swetra, jaki jest najłatwiejszy sposób znalezienia go w sklepie internetowym?” Projektant UX może następnie stworzyć zaawansowaną makietę.

Projektanci UI ułatwiają interakcje z użytkownikiem, dodając szczegóły, które pomagają użytkownikom w pełni korzystać z aplikacji lub strony internetowej. Projektowanie UX polega na użyteczności, podczas gdy projektanci UI mają na celu przyciągnięcie użytkowników. Proces ten wymaga ustalenia wzorców wizualnych, aby użytkownicy wiedzieli, gdzie się znajdują i co mogą zrobić. Czasami projektant interfejsu użytkownika ma pełną swobodę twórczą, a innym razem nie.

Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi lepiej zrozumiałeś różnice między UI i UX. Wszyscy twórcy stron internetowych lub aplikacji mobilnych powinni znać zasady projektowania UX i UI, nawet jeśli nie działają w tych konkretnych dziedzinach. Ponadto niezależnie od stanowiska oraz wykonywanego projektu przygotuj się na pełnienie wielu ról w tym samym czasie.