Jakie są wskaźniki marketingowe warto znać?

Marketing to idee, ale również cyferki – wskaźniki marketingowe. Czy tego chcemy, czy nie, ale chodzi w nim przecież o skuteczność. To nie konkurs piękności i każdy na grubie wie, że tona węgla ma swój koszt i wagę. Jak to wygląda na marketingowej grubie?

Trzy najczęściej spotykane wskaźniki marketingowe to:

ROI /Return On Investment/ czyli ile zarobiłeś przy określonym budżecie. Najcześciej budżet określa kwotę inwestycji w powierzchnie reklamowe. Żeby jednak wskaźnik był obiektywny to trzeba pamiętać o nakładzie roboty zespołu, wydatki na agencję, czy też ile kosztowało Cię wydobycie tony wongla.
Wzór na ROI=zysk netto/inwestycja*100%
zysk netto – to nadwyżka, która Ci zostaje jak odejmiesz wszystkie koszty.

CPC /Cost Per Click/ czyli ile płacisz za pojedyncze kliknięcie w reklamę
np. średni koszt CPC kampanii na Facebooku wyniósł zaledwie 77 groszy.
CTR /Click Through Ratio/ czyli klikalność. Określa jak często klilają Twoja reklamy ludzie, którym się wyświetliły. Wyrażany procentowo.
np. przeciętny poziom CTR wynosiósł w ubiegłym roku 0,2 proc. czyli średnio na 1000 wyświetleń banera były dwa kliknięcia.

Inne:
Analiza RFM /Recency, Frequency, Monetary/ to jedno z najbardziej popularnych narzędzi służące do wartościowania klientów na podstawie ich wcześniejszych zakupów.

    W RFM analizujesz:

  • Ile czasu upłynęło od ostatniego zakupu. Im krótszy, tym wartość klienta wyższa.
  • Ile razy odbiorca dokonywał zakupów w naszym sklepie.
  • Ile zostawił pieniędzy w naszym sklepie.

CTOR /click to open rate/ miara klikalności e-mailingów, która wyraża % użytkowników, którzy kliknęli w link w e-mailingu względem wszystkich, którzy otworzyli dany e-mailing.
CPL /Cost per Lead/ Ile kosztuje Cię pozyskanie lead’a – kontaktu. Lead zwykle oznacza pozostawienie danych kontaktowych przy np. rejestracji do newsletteru albo w formularzu zamówienia.
CPM /Cost Per Mille/ koszt 1000 wyświetleń reklamy.
CPA /Cost Per Action/ koszt za akcję np. przeczytanie artykułu, polubienie strony reklamodawcy na Facebooku, itp.
CPS /cost per sale/ i CPO /cost per order/ płacisz za każdą sprzedaż wygernerowaną przez wydawcę. W pratyce tego typu rozliczenia praktycznie nie istenieją ;)

CTRU /Click Through Ratio Users/, CTRV /Click Through Ratio Views/.
CAC /Customer Acquisition Cost/
COC, CoCA /Cost of Customer Acquisition/

Bounce Rate /wskaźnik odrzuceń/ jaki procent osób opuszcza serwis internetowy po obejrzeniu zaledwie jednej strony internetowej

Wskaźniki marketingowe w ATL


–między innymi:
GRP /Gross Rating Points/
Wartość określająca siłę (skuteczność w dotarciu do klienta) kampanii reklamowej poprzez procentowy lub liczbowy wskaźnik oglądalności.
GRP = zasięg kampanii * częstotliwość kontaktu. Zasięg kampanii=(l.osób które widziały spot co najmniej raz/populacja)* 100%
Częstotliwość = liczba kontaktów ze spotem / liczba osob, które miały kontakt chociaż raz
Przykładowo, jeżeli reklama w TV została nadana pięciokrotnie i trafiła do 50% odbiorców, jej współczynnik GRP wyniesie 250 punktów.

SOV /SHARE OF VOICE/ uział ilości punktów GRP wygenerowanych w kampanii danego produktu w stosunku do sumy wszystkich punktów GRP kampanii całej kategorii, do której ten produkt należy.

CPP /Cost Per Point/ koszt dotarcia do jednego procenta osób z grupy docelowej.
WSKAŹNIK DOPASOWANIA /AFFINITY INDEX/ pokazuje o ile wartości uzyskiwane dla grupy celowej odbiegają od wartości uzyskiwanych dla innej grupy porównawczej (np. całej populacji). Wartość indeksu powyżej 100 oznacza lepsze dopasowanie poniżej gorsze.
SHARE % procent widzów oglądających konkretny kanał (grupę kanałów) spośród wszystkich widzów oglądających telewizję w danym czasie.
reach wartościowy i procentowy
OTS /OPPORTUNITY TO SEE/ średnia liczba kontaktów z reklamą w grupy docelowej, do której dotarła kampania.
Częstotliwość (FREQUENCY) Średnia liczba kontaktów z kampanią w grupie docelowej np. grupa docelowa widziała reklamę 1+ conajmniej 1 raz, 2+, 3+ itd.
Częstotliwość efektywna /EFFECTIVE FREQUENCY/ minimalna liczba kontaktów grupy celowej z reklamą, potrzebna do zapamiętania przekazu

Wskaźniki marketingowe – Media społecznościowe

Średnie interactivity index wszystkie aktywności dziejące się w obrębie fanpage’a. Każda z aktywności posiada inną wagę np. polubienie posta ma mniejszą wartość niż skomentowanie
Relative Interactivitybierze pod uwagę aktywności fanów i wielkość fanpage’a.
Liczba fanów fp
% aktywnych użytkowników
Zasięg komunikacji / organiczny i płatny/

Brand mention, wiralność, interakcja z blogami.

Wskaźniki wskaźnikami, ale to przetwarzanie danych i umiejętność ich oceny jest kluczem do sukcesu. Kto umie wykorzystywać swoje big data ten zyskuje przewagę nad konkurencją.

Wskaźniki marketingowe
Wskaźniki marketingowe

górnicza agencja kreatywna
górnicza agencja kreatywna!

Manifest
WUNDERTEAM

Wierzymy w górniczy etos, bo na grubie (w kopalni) człowiek uczył się porządku i dokładności. Fedrujemy insighty, żeby tworzyć gryfne kampanie reklamowe!

Napisz do nas!