Wongiel (Content) is a king! Dlaczego chcesz inwestować w content marketing?

Każdego dnia, a właściwie każdej minuty zasoby Internetu puchną w zastraszającym tempie. Na różnorodnych platformach mediów społecznościowych użytkownicy produkują imponujące ilości różnych treści – tworzą tzw. content. Dlaczego marki też inwestują w Content Marketing? Bo jest jak wongiel, który grzeje w chłodne dni!

Natłok treści

Każdej minuty na YouTube udostępnianych jest 400 godzin nowych treści, na Twitterze przybywa w tym czasie 445 tysięcy nowych tweetów, użytkownicy Instagrama dzielą się blisko 47 milionami nowych zdjęć, a na Facebooku publikowanych jest blisko 3 miliony postów.

Tylko dziś w globalnej skali światło dzienne ujrzy 3 miliony postów blogowych. Czy zatem warto dokładać do tego swoją własną cegiełkę i publikować treści marketingowe, dotyczące Twojej firmy? Czy można przebić się przez ten natłok komunikatów z własnym przekazem? Dziś spróbujemy Cię przekonać, że jest to możliwe i damy Ci rady, które ułatwią wykonanie tego zadania.

Content marketing – co to jest?

Zanim przejdziemy do rad, to warto wyjaśnić, czym jest content marketing? To strategia marketingowa, która polega na ciągłym tworzeniu oraz dystrybucji treści. Content musi być na tyle atrakcyjny oraz przydatny, aby zainteresować i utrzymać określoną grupę odbiorców.

Content marketing – jak zacząć? Opracuj odpowiednią strategię

Marketing treści może być bardzo skutecznym narzędziem budowania świadomości marki i promocji oferowanych przez nią produktów, jeśli tylko odpowiednio zaplanujesz wszystkie działania z nim związane. Miej świadomość, że produkowanie przypadkowych, wątpliwej jakości treści, może wyrządzić dla Twojej firmy więcej szkody niż pożytku. Dlatego, na etapie planowania powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, które pomogą Ci ocenić Twoje własne możliwości, a przede wszystkim potrzeby odbiorców, czyli Twoich potencjalnych klientów. Zastanów się nad następującymi kwestiami:

  • Do kogo zwracasz się ze swoimi komunikatami? Kto jest Twoim odbiorcą? Czego oczekuje?
  • Jaką wartościową wiedzą/treścią możesz podzielić się z odbiorcami? Na jakie ich problemy możesz znaleźć rozwiązanie? W jakim obszarze/jakiej dziedzinie możesz stać się w ich oczach ekspertem?
  • Jak Twój odbiorca korzysta z Internetu? Jaki format będzie dla niego najbardziej odpowiedni i przystępny? (tekst, podcast, video, animacja)

Tylko to pozwoli Ci zyskać zaufanie i zainteresowanie odbiorcy, a także we właściwy sposób odpowiedzieć na jego potrzeby.

Wykorzystaj przewagę

Obecnie mamy do czynienia zarówno z coraz szerszymi możliwościami technicznymi dystrybuowania komunikatów marketingowych, jednak równocześnie coraz bardziej zaostrzają się dotyczące ich regulacje. Content marketing ma na tym polu wiele punktów przewagi. W czym zatem jest lepszy i skuteczniejszy od innych form?

  • Nie straszny mu AdBlock – w dobie przesycenia bodźcami i różnego rodzaju komunikatami o charakterze komercyjnym internauci coraz niechętniej podchodzą do tradycyjnych form reklamy. Według raportu OnAudience.com aż 46% Polaków korzysta z adblocków i w tej kwestii znajdujemy się na pozycji europejskiego lidera. Tymczasem treści content marketingowe nie imają się żadnym blokerom reklam. Ze względu na swój na swój miękki oraz mniej bezpośredni charakter nie kłują użytkowników w oczy, czy nie wywołują u nich irytacji. Wręcz przeciwnie. Są dla nich skarbnicą wiedzy oferującą odpowiedzi na aktualnie nurtujące ich pytania. Gdy użytkownik otrzymuje konkretną wartość, aspekt marketingowy jawi się w jego oczach zaledwie jako dodatek.
  • Skłania odbiorców do większej otwartości i pozwala pozyskać więcej leadów – wartościowa treść, a nie tylko czysty przekaz reklamowy powoduje, że będą darzyć Twoją markę większą dozą zaufania. Często spotyka się też model dystrybucji treści polegający na tym, że użytkownik może pobrać interesujące go materiały (np. kurs, raport, czy nagranie) w zamian za podanie np. swojego adresu email
  • Jest nieoceniony przy kreowaniu wizerunku eksperta – systematycznie dystrybuowane i utrzymane na wysokim poziomie treści content marketingowe pozwalają Ci zbudować sobie i ugruntować pozycję eksperta w danej dziedzinie. Zajmujesz się niszową działalnością? Tym lepiej! Dzięki właściwej strategii content marketingowej, możesz wyrosnąć na potentata w swojej dziedzinie!
  • Pomaga w budowaniu społeczności wokół – społeczność lojalnych odbiorców jest dla marek największym skarbem. W jej budowanie trzeba włożyć wiele pracy i czasu, ale niewątpliwie może w tym pomóc właśnie content marketing. Twoje treści polecane od użytkownika do użytkownika budują zainteresowanie wokół marki, skłaniają internautów do obserwowania jej poczynań.

Walka o uwagę internauty

Według badań Polacy poświęcają na przeglądanie internetu 2 godziny i 6 minut dziennie. W ciągu roku daje to 1 miesiąc. Wydaje się fest dużo. Kiedy jednak weźmiemy pod uwagę, że o ten czas walczymy z tysiącami różnych graczy to już trzeba mocno się postarać, żeby chociaż te 6 minut wygrać. To co masz najcenniejszego to dobra historia. Pytanie tylko ile pieniędzy chcesz w nią zainwestować. Netflix inwestuje 8 mld rocznie i walczy o ten sam czas co Ty!